Generelle

Laudrup får baghjul i Sporting Lissabon

Michael Laudrup var på listen over trænerkandidater i den portugisiske storklub Sporting. Men danskeren er blevet overhalet bagfra.

Da præsidentkandidaten i Sporting Lissabon, Godinho Lopes, gik på valg, havde han en liste med fire toptrænere med sig. Ajax Amsterdams Frank de
Boer, Getafes Michel, Bayern
Münchens Louis van Gaal og ikke mindst danske Michael Laudrup, der i dag træner spanske Mallorca, var på kandidatens liste over kandidater til posten som Sporting Lissabons kommende cheftræner.

Læs også: Laudrup på tale hos Brøndbys overmænd

I lørdags var der så valg i Sporting Lissabon - og Godinho Lopes vandt. Derfor skulle man tro, at Michael Laudrup var kommet et stort skridt nærmere en opringning fra Godinho Lopes og et tilbud om et trænerjob i en af Portugals tre store klubber. Men nej, Godinho Lopes har droppet de fire store navne. I stedet har han rettet sigtekornet mod den nuværende Braga-træner Domingos Paciência.

- Lopes' valg på sportsdirektørposten i Sporting (Carlos Freitas, red.) pegede på Domingos Paciência som klubbens nye træner. Det accepterede Lopes. Derfor er han nu klubbens klare førstevalg, siger Fernando Urbano, der er sportsjournalist på portugisiske A Bola, til tipsbladet.dk.

Domingos Paciência er altså storfavorit til at blive ny cheftræner i Sporting fra og med den kommende sæson. Døren for Laudrup til et job hos de 22-dobbelte portugisiske mestre er dog ikke lukket helt endnu.

- Braga har tilbudt Domingos Paciência en ny kontrakt, og vi regner med, han vil give sit svar i løbet af i dag. Siger han nej til tilbuddet, bliver han ny træner i Sporting, og siger han ja, bliver han i Braga. Og så kan Laudrups navn komme i spil igen, forklarer Fernando Urbano.

Sporting Lissabon har langt fra haft den bedste sæson i klubbens historie. Alligevel intager de grøn- og hvidstribede tredjepladsen i den portugisiske liga.