Video : Tipsbladet
Generelle

Messi går i flæsket på Barcelona-stjerne: Hans udtalelse gjorde tingene værre

Lionel Messi er anfører i Barcelona, men Gerard Piqué informerede ikke på forhånd argentineren om, at han havde tænkt sig at komme med kritiske udtalelser om klubbens ledelse.

Gerard Piqué har i de senere uger lagt sig en del ud med topfolkene i Barcelona. 

Først pointerede forsvarsgeneralen, at de mange og lange rejser i sommerens løb formentlig har haft en negativ effekt på sæsonstarten. Den udtalelse kostede angiveligt en indkaldelse til en samtale med klubpræsident Josep Maria Bartomeu. 

Blev vred igen
Efter sejren over Getafe den 28. september rasede Piqué så igen over ledelsen, efter at avisen Mundo Deportivo havde bragt en negativ historie om Barcelona-truppen. Ifølge Piqué var det tydeligt, at folk fra klubbens ledelse stod bag artiklen. 

- Vi kender klubben, og vi ved hvilke aviser de har forbindelser til. Vi ved, hvem der står bag hver enkelt artikel, selvom deres byline måske ikke står på artiklen, lød det ifølge RAC1 fra Piqué.

Ville ikke have gjort det
Det var dog ikke en smart udtalelse at komme med. Sådan lyder det nu Piqués holdkammerat, Lionel Messi. Barcelona-anføreren slår først og fremmest fast, at Piqué er en 'intelligent' og 'ærlig' person. Selve udtalelsen i Getafe var Messi dog ikke blevet informeret om på forhånd.

- Jeg ved ikke noget, for jeg rejste ikke med til kampen. Han informerede ikke nogen af os, ikke engang mig. Han har været i klubben længe, og han ved, hvordan problemer løses.

- Jeg ville ikke have gjort det, for det gjorde sagen større på et tidspunkt, hvor det passede os dårligt. Men sådan er han. Det vigtigste er, at vi nu allesammen bevæger os i den samme retning.