Generelle

Roy Carroll tæt på ny klub

Roy Carroll er tæt på at skrive kontrakt med den lille engelske klub Barnet FC.

Roy Carroll fik ophævet sin kontrakt med OB den 31. januar, da nordireren led frygteligt af hjemve. Men i løbet af de seneste to måneder er det ikke lykkedes målmanden at tilspille sig en kontrakt, selvom det er blevet til op til flere prøvetræninger i engelske klubber.

Men nu ser missionen endelig ud til at være lykkedes. Den tidligere Manchester United-målmand er nemlig snublende nær et skifte til League Two-klubben Barnet FC.

Roy Carroll spillede i dag hele kampen for klubbens reserver, da disse tabte 1-2 til Tottenhams ditto. Men på trods af nederlaget og de indkasserede mål efterlod han er positivt indtryk.

- Han er en stor spiller. Han spillede godt i kampen, og jeg ser frem til, at vi kan hjælpe ham, og han kan hjælpe os, siger manager, Martin Allen, til klubbens officielle hjemmeside.

Roy Carroll må dog affinde sig med at spille fodbold på et væsentligt lavere plan, end han har været vant til tidligere i sin karriere. Barnet FC ligger i skrivende stund næstsidst i Englands fjerdebedste række.