Han bliver den bare femte dansker nogensinde til at spille for FC Barcelonas førstehold, 28-årige Martin Braithwaite, når han første gang trækker Barcelona-trøjen over hovedet og kommer i kamp. Det kan måske allerede blive lørdag, når klubben møder Eibar i La Liga.
Og fra lille Danmark skal der nok være mange, der holder øje med, hvordan det går den tidligere Esbjerg-spiller.
En af dem, der holder et vågent øje med landsholdsspillerens præstationer og karriere, er FC Midtjyllands anfører, Erik Sviatchenko.
Sviatchenko og Braithwaite gik som unge begge på FC Midtjyllands akademi i Ikast, og i den periode, inden Martin Braithwaite forlod akademiet, var de ifølge Sviatchenko bedste venner.
For begge spillere lykkedes det at slå igennem, og nu kan Erik Sviatchenko glad og stolt se til, at Martin Braithwaite tager skridtet op til allerøverste hylde i fodboldverdenen. Mægtige FC Barcelona. Der hvor de største stjerner i verden spiller.
– Martin har altid – ligesom mig selv – haft en stor tro på egne evner. Vi voksede op sammen, var hjemme hos hinandens familier, og vi var bedste venner på et tidspunkt. Vi er stadig gode venner i dag, selv om der ikke er kontakt hver eneste dag. Jeg var godt klar over, at han var dygtig, men det var jo ikke til at sige, at han ville komme til at opnå de her ting.
– Han har troet på det hele vejen igennem og har haft lidt held og den rette timing, men han har mest af alt præsteret. Ellers havde han ikke fået skiftet. Han har præsteret på et højt niveau, har scoret otte gange i denne sæson, og han har haft nogle assists, siger Erik Sviatchenko til tipsbladet.dk.
Læs også:Tidligere Braithwaite-træner: Det er fandeme noget af en historie
Selvtræning
Erik Sviatchenko ved godt, at det ikke just lå i kortene, at Braithwaite en dag skulle skrive under på en kontrakt på fire og et halvt år med FC Barcelona, men han ved, at aftalen er kommet i stand, fordi Braithwaite altid har arbejdet hårdt og kæmpet for sine mål.
– Han har været enormt dedikeret. Da han var lille, sad han to år i kørestol på grund af en hoftesygdom, og så tror jeg også, der ligger noget mentalt i opvæksten med hans mor, Heidi, og far, Keith. Keith har rødder i Guyana fra Sydamerika. Det var en anden opvækst. Det var også noget, jeg kunne relatere til.
– Jeg kender fra min egen opvækst, hvordan det er at have en mor og en far, der kommer til et nyt land og ønsker succes. Den tog Martin endnu længere og tænkte, han kun havde én chance, og den ville han forsøge hver eneste dag at få opfyldt. Han ville aldrig give op. At se ham få debut på landsholdet var fantastisk. Han har altid troet på sig selv, og nu mærker han successen af det arbejde.
Erik Sviatchenko har selv været i udlandet hos skotske Celtic, og han har også fået landskampe og scoret i rødt og hvidt. Så stopperen, hvis forældre er fra Ukraine, ved, hvad han taler om. Og Braithwaites succes er ikke kommet, fordi han har været heldig.
– Jeg husker klart en episode, hvor vi var i Stadome i Ikast, og det var hundekoldt uden for. Det var Kasper Hansen, mig og Braithwaite. Og så spillede vi ellers en mod en, hvor det handlede om at komme forbi hinanden. Jeg var forsvarer. Det er sjovt at tænke tilbage på de minder. Vi løb rundt i Stadome i lille Ikast, og nu skal han så spille for FC Barcelona. Det er vildt at tænke på.
Mens stopperen var en del af akademiet i FC Midtjylland hele sin fodboldopvækst, vendte Martin Braithwaite tilbage til Esbjerg fB i ungdomsårene. Han endte med at bryde igennem på Esbjergs førstehold, inden han altså blev solgt til franske Toulouse efter stærke præstationer i blandt andet Europa League for vestjyderne.
– Jeg tror, jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at jeg vidste, han ville nå til Barcelona. Det var nok ikke der, pilen pegede hen, men han spillede i La Liga, og det var jo første step. Nogle gange ser man jo, at en spiller fra en bundklub bliver hentet til en topklub.
Tillykke
Erik Sviatchenko har skrevet tillykke til sin ven, men indtil videre har der ikke været noget svar. Det har formentlig noget at gøre med, at Braithwaite har haft en del at se til den sidste tid, og at han nok har mange beskeder og opkald, der venter på et svar.
Danskeren er kun lige blevet præsenteret i Barcelona, og der venter yderligere præsentation senere torsdag. I stedet har Sviatchenko fået svar fra Braithwaites mor..
– De er selvfølgelig stolte af deres Martin. Det er en meget tæt familie, og det er fedt, at det er lykkedes for dem.
Og til danskerne har Erik Sviatchenko også en opfordring: Støt op om Braithwaite.
– For det første er det stort, fordi der har været så få danskere der, men det er også det der med, at han er skiftet til Barcelona. Det er jo noget, alle spillere i verden tænker på. Så at en landsmand gør det, er noget, vi først og fremmest skal være stolte af.
– Omstændighederne bag skiftet ændrer ikke på, at Barcelona har scoutet og nu tilknyttet ham. De kunne have valgt mange andre spillere, men de valgte ham, fordi de tror på, at han kan gøre en forskel. Så man skal stoppe med alt det der med, at han var heldig. Lev livet og giv noget positiv energi og ønsk ham alt det bedste. Jeg kender Martin personligt, og det er bare helt fantastisk, siger Erik Sviatchenko.
Læs også:Vild frikøbsklausul: Braithwaite koster 2,2 milliarder at købe i Barcelona
Læs også:Officielt: Martin Braithwaite i sensationelt skifte til Barcelona
AVIS Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
Brøndby cruiser mod sejren
TOPNYHED Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
MEDIE
Ni Tottenham-spillere ude mod FC København
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
Tadej vil gerne – holdet siger nej
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
FC Barcelona vinder 3-1
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
INTERVIEW
Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
Suveræn dansk sejr
NYHEDER
– Der er langt endnu
NYHEDER
Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
NYHEDER
Premier League-klub fyrer cheftræner
TOPNYHED
