Kæmpe sag – nu bryder Schmeichel tavsheden

Kasper Schmeichel reagerer nu på Ekstra Bladets leder, som blev et kæmpe debatemne i Danmark og udlandet tilbage i marts.



Efter Danmarks nederlag til Portugal i Nations League tilbage i marts blev der langet hårdt ud efter Kasper Schmeichel i en leder fra Ekstra Bladet.

Landsholdskeeperen blev kaldt “kvabset og tung,” og at en af hans aktioner fik ham til at ligne et “polioramt barn.”

Ordlyden blev til en kæmpe sag herhjemme og for den sags skyld også i udlandet.

Spillerforeningens direktør, Michael Sahl Hansen, krævede en undskyldning fra Ekstra Bladet, mens fodbolddirektør i DBU, Peter Møller, og landstræner Brian Riemer begge tog afstand fra kritikken af Kasper Schmeichel.

Også hans far, Peter Schmeichel, har valgt at boycutte Ekstra Bladet, som han i forbindelse med begravelsen af eventmageren Ole M. Frederiksen for to uger siden, nægtede at svare på spørgsmål fra på grund af måden, de havde skrevet om hans søn.

Tæt på den eneste, der ikke har sagt noget om sagen, er omdrejningspunktet for den – Kasper Schmeichel.

Det gør han imidlertid nu.

– Jeg blev født i 80’erne og voksede op i 90’erne, og jeg tror på, det er den bedste tid at være barn, fordi vi havde teknologi, men ikke noget internet. Vi havde ikke telefoner og var afhængig af alle de her ting. Og så lærte jeg tidligt i min karriere ikke at læse om mig selv.

– For at være ærlig har jeg ikke læst et eneste ord af det, der er skrevet. Jeg er blevet gjort opmærksom på det, men jeg har ikke selv læst det. Sådan er det. Jeg spiller fodbold, som er den mest populære sport i verden, hvor alle har en mening. Og ved du hvad? Det er fedt. Fordi fodbold er et spil, hvor der skal være meninger. Der er ikke noget rigtigt og forkert.

– Folk kommer til at have positive meninger om dig, og de kommer til at have negative holdninger om dig. Jeg tager råd, ros og kritik fra dem, der står mig nært, siger Kasper Schmeichel til Daily Mail.

Kasper Schmeichel vendte retur til Celtic med en skade i skulderen efter Nations League-opgøret mod Portugal, men er nu tilbage i buret for den skotske storklub. Foto: Alamy.

Hele essensen med Ekstra Bladets leder var, at Kasper Schmeichel ikke længere havde niveau til landsholdet, hvilket han ikke selv er enig i.

– Jeg elsker at spille for Danmark. Det var min drøm, da jeg voksede op. Jeg forestillede mig, hvordan det ville være, da jeg løb rundt hjemme i haven. Jeg forestillede mig stadion og det at have trøjen på.

– Nu har jeg spillet for mit land i rigtig mange kampe og båret anførerbindet, og det er for mig det ultimative, du kan opnå som fodboldspiller. Jeg har stadig muligheden, lysten og kærligheden, og det vil jeg ikke opgive. Slet ikke, siger Kasper Schmeichel til Daily Mail.

38-årige Kasper Schmeichel står noteret for 113 A-landskampe og kan tilføje yderligere to i juni, hvor Danmark spiller testkampe mod Nordirdland og Litauen.

I denne sæson har han været i topform og storspillet for Celtic, som han netop har vundet det skotske mesterskab med. I løbet af sæsonen forlængede han også sin aftale frem til næste sommer.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Sydafrika – Canada