Premier League

Abramovich tvunget til Torres-køb

Ifølge en britisk sportsøkonom havde Roman Abramovich intet valg, da muligheden for at købe Fernando Torres opstod.

Chelsea og klubbens stenrige russiske ejer Roman Abramovich satte liv i transfer-kludene i mandags, da klubben efter adskillige dagens rygter og spekulationer købte Fernando Torres fri af kontrakten med Liverpool FC for en transfersum i omegnen af 500 millioner kroner.

Samtidig købte Chelsea for det halve beløb forsvarsspilleren David Luiz i Benfica som en tiltrængt forstærkning til en bagkæde, hvor John Terry har haft en svær sæson på grund af skader.

Som svar på Chelseas køb af Torres hentede Liverpool og denne klubs ejer, amerikanske John W. Henry, Andy Carroll for omkring 350 millioner kroner i Newcastle og Luis Suarez, som Ajax Amsterdam skulle have omkring 220 millioner kroner for.

Den engelske sportsøkonom Simon Chadwick har fulgt Chelseas og Roman Abramovich' gøren og laden i de seneste årti, og han mener ikke, at Chelseas storindkøb er så overraskende, som omverdenen har givet udtryk for i de seneste to dage.

- Det er ikke sådan, at Chelsea og Liverpool går efter at være tæt på Champions League. De SKAL være i Champions League. Deres forretningsmodeller er sat op på en måde, hvor Champions League-kvalifikation og indtægterne derfra er fundamentale for at drive klubbernes og deres forretning, siger Simon Chadwick, der er professor i sportsøkonomi ved University of Coventry.

Simon Chadwick vurderer, at presset for at komme i Champions League og ikke mindst for at ejerne af Chelsea og Liverpool skal vise handlekraft ligger bag kæmpekøbene på sidste dag i transfervinduet, og at det pres vil betyde, at en klub som Chelsea vil blive ved med at give underskud trods Roman Abramovich' forsikringer om det modsatte og trods UEFA's forsøg på at begrænse topklubbernes forbrug på transfers og lønninger.

- Chelseas ledelse har givet så mange løfter og sat så mange mål, som de simpelthen ikke har indfriet. Og det kommer de aldrig til. Min vurdering er, at på grund af hans enorme rigdom vil Abramovich altid være i stand til at forvandle gæld til investeringer, hvilket ifølge fair play-reglerne ser ud til at være fuldt ud accepteret, siger Simon Chadwick til tipsbladet.dk.

- Det (købet af Torres, Red.) handler om at forbedre præstationerne, forbedre ens image, udvise økonomisk magt, tilfredsstille fansene og ikke mindst om at vise handlekraft og ambitioner fra ledelsen, siger Simon Chadwick.

Samtidig med købene af Torres og David Luiz præsenterede Chelsea et underskud på omkring 700 millioner kroner. Chelsea har givet underskud siden Roman Abramovich overtog klubben i 2003, og den russiske ejer har flere gange udtalt, at han inden for få år vil sikre, at Chelseas økonomi går i nul trods klubbens skyhøje lønbudget.