Serie A

Napoli-stjerne undskylder nederlag

Marek Hamsik undskylder over for klubbens fans, at Napoli onsdag aften tabte med 2-0 til Chievo.

Lidt overraskende har det været Napoli, der indtil videre har ageret førsteudfordrer til Milan i Serie A, men onsdag aften led drømmen om en titel dog et alvorligt knæk, da holdet ude mod Chievo tabte med 2-0.

Dermed er Napoli nu fem point efter Milan i toppen af ligaen, og det ærger Hamsik.

- Jeg er meget ked af at vi tabte i Verona (mod Chievo red.), fordi vi ønskede at fastholde vores topplacering. Optrædener som den igår må ikke ske igen, lyder det fra den 23-årige anfører til klubbens hjemmeside.

Hamsik har selv spillet en vigtig rolle i Napolis flotte sæson indtil nu med blandt andet otte sæsontræffere, og han håber på, at svipseren mod Chievo var en enlig svale.

- Vi ønsker alle at komme ovenpå igen med det samme, og mod Cesena vil vi give vores fans en god omgang fodbold og tre point, lyder løftet fra den 23 -årige slovak.