Alexander Zorniger kan være tæt på sit første trænerjob siden fyringen i Brøndby IF for knap to år siden.
Knap to år er gået, siden Alexander Zorniger fik sparket som cheftræner i Brøndby IF, og tyskeren har endnu ikke formået at lande et nyt trænerjob. Skriverier har der været nok af, og i sommer blev han rygtet til hollandsk fodbold.
Det gør han nu igen.
Læs også:Leder: Meget kan ske omkring Brøndbys valg af træner
Hvor det i sommer var FC Twente, der havde snøren ude efter Alexander Zorniger, er det nu Æresdivisionens bundklub Fortuna Sittard, der kædes sammen med den tidligere Brøndby-træner.
Klubben fyrede 11. november Kevin Hofland som cheftræner, og nu skriver Algemeen Dagblad, at Alexander Zorniger er én af tre kandidater til at tage over efter ham. De to øvrige er tyrkeren Tayfun Korkut, der blandt andre har stået i spidsen for Bayer Leverkusen, samt den nuværende vikar Sjors Ultee.
Læs også:- Det undrer mig helt klart, at Brøndby ikke har forlænget
Fortuna Sittard er på sidstepladsen i Æresdivisionen og er uden sejr i de første ni kampe. Nikolai Baden Frederiksen tørnede ud for klubben i sidste sæson, men aktuelt er der ingen danskere i Fortuna Sittard.
Læs også:To Brøndby-talenter træner med førsteholdet resten af efteråret
Læs også:Frederiksen storroser Anthony Jung: Mest undervurderede i Superligaen
Læs også:Avis: Brøndby IF kigger på andre Superliga-trænere
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
AaB-spiller kan være på vej mod chokskifte
AaB-kriger på blokken i fransk klub
18-årigt dansk angrebstalent på vej til Italien
Juventus-favorit på vej til Simon Kjærs Milan
Barca er interesseret i Premier League-spillere
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk