Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Brøndby har sikret sig over 100 millioner: Det skal pengene gå til

Brøndby IF tager i dag hul på en aktieemission. Klubben har på forhånd fået tilsagn om over 100 millioner kroner, som især skal gå til at fjerne gælden og sekundært til løbende omkostninger, renovere stadion og styrke ungdomsarbejdet.

Denne torsdag byder både på godt og dårligt nyt fra Brøndby IF. Det dårlige er, at klubben siden september har lånt yderligere 25 millioner kroner, således at gælden har nået 98 millioner. Det gode er, at Brøndby står til at cleare gælden.

Det sker i den aktieemission, som klubben tager hul på i dag. Her kan eksisterende aktionærer tegne nye aktier, og klubben har allerede fået tilsagn om køb af aktier for 102,8 millioner. Det tilsagn kommer fra "medlemmer af bestyrelsen, direktionen og en nøglemedarbejder".

Og hvad skal de penge så bruges til? Først og fremmest af komme af med klubbens gæld. Det skriver Brøndby i en selskabsmeddelelse.

Læs også:Brøndby justerer målsætningen og forventer nyt millionunderskud i 2020

Hovedaktionær Jan Bech Andersen og bestyrelsesmedlem Torben Bjørn Christensen har allerede besluttet af omdanne de penge, som klubben skylder dem, til aktier. Det beløber sig til 92,3 millioner kroner. Derudover skal pengene gå til at indfri lån for 5,2 millioner kroner.

De resterende penge, som emissionen indbringer, vil Brøndby bruge på:

  • Understøtte driften i 2020 (klubben budgetterer med underskud på 20-30 millioner).
  • Renovere stadion, først og fremmest Sydsiden, hvis kapacitet er nedsat i øjeblikket.
  • Investere i Masterclass

Læs også:Har lånt flere penge af Jan Bech: Brøndbys gæld er steget med 25 millioner

Administrerende direktør Ole Palmå er glad for, at især Jan Bech Andersen og Torben Bjørn Christensen har givet tilsagn om at omlægge klubbens gæld til dem til aktier.

- Vi glæder os over, at vi i forbindelse med igangsættelsen af den annoncerede kapitaludvidelse kan meddele, at vi på forhånd har fået tilsagn, der sikrer et provenu på minimum 102,8 mio. kr., heraf 93,2 mio. kr. relateret til konvertering af gæld, siger direktøren.

- Derudover håber vi med kapitaludvidelsen at styrke kapitalberedskabet til understøttelse af den fremtidige drift, samt til at vi kan igangsætte renoveringen af Sydsiden og dermed få genskabt den fulde tilskuerkapacitet til glæde for fans og sponsorer. Vi håber, at flest mulige vil deltage i kapitaludvidelsen, så vi kan give Brøndby IF et stærkt udgangspunkt for de kommende sæsoner.

Læs også:Jan Bech Andersen åbner op for en medinvestor i Brøndby

Læs også:Brøndbys ene stadionlangside skifter navn

Læs også:Officielt: Brøndby sender Erceg på leje i Esbjerg