Er faldet i niveau: Erik Sviatchenko skal gøre det bedre

Erik Sviatchenko var fremragende for FC Midtjylland i sidste sæson, men det niveau har han ikke ramt indtil videre i indeværende sæson.



FC Midtjylland vandt det danske mesterskab i overlegen stil i sidste sæson, og Erik Sviatchenko havde en kæmpe aktie i den midtjyske triumf.

Anføreren blev både Efterårets Profil og Forårets Profil i Tipsbladet, og vinderen kåres af trænerne i den bedste danske række, så man kan med en vis pondus kalde Erik Sviatchenko for den bedste spiller i Superligaen i sidste sæson.

Det har han ingenlunde været indtil videre i denne sæson. 

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

– Han har kun spillet fire ud af seks kampe, men det har faktisk ikke været ret godt indtil videre. Han er nødt til at hæve sit niveau, konstaterer talekspert Benjamin Leander i podcasten Superliga Preview på Mediano.

Han peger på flere områder, hvor Erik Sviatchenko præsterer væsentligt dårligere end i sidste sæson.

– Han har haft 21 defensive dueller, og han har vundet otte af dem. Han skal udvises mod Brøndby på helt og aldeles uforudseende og overdrevet risikabelt spil. Jeg er ikke fysiolog, men jeg ved ikke, om han ikke er på 100 procent? Han virker til at være efter i duellerne, siger Leander og fortsætter:

Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage

– Han har vundet 38 procent af sine dueller – i sidste sæson lå han altså på 72 procent. Mængden af bolderobringer er også langt lavere. 4 pr. kamp mod 7 i sidste sæson, og han begår langt flere frispark pr. kamp. 1,5 mod 0,8 i sidste sæson. Måske skal han hviles mod FC Nordsjælland. Den spilles på kunstgræs, så det kunne godt være en idé. 

FC Midtjylland-kaptajnen er indtil videre blevet sparet i kampene mod Lyngby Boldklub og AC Horsens i denne sæson. Han leverede en fin præstation tirsdag aften, da de danske mestre tabte 0-2 på Anfield til Liverpool i Champions League. 

Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Læs også:Dreyer var centimeter fra at score mod Liverpool: Det er små marginaler
Læs også:Liverpool-profiler roser FCM: De gjorde det meget svært for os






LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sikre millioner til AGF

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Mæhle kan hentes for spotpris

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Forlader AGF – her er hans nye klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Polsk succestræner rygtes til Danmark

PSG genvinder Champions League

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bekræfter: Vender tilbage til FC København