Er faldet i niveau: Erik Sviatchenko skal gøre det bedre

Erik Sviatchenko var fremragende for FC Midtjylland i sidste sæson, men det niveau har han ikke ramt indtil videre i indeværende sæson.



FC Midtjylland vandt det danske mesterskab i overlegen stil i sidste sæson, og Erik Sviatchenko havde en kæmpe aktie i den midtjyske triumf.

Anføreren blev både Efterårets Profil og Forårets Profil i Tipsbladet, og vinderen kåres af trænerne i den bedste danske række, så man kan med en vis pondus kalde Erik Sviatchenko for den bedste spiller i Superligaen i sidste sæson.

Det har han ingenlunde været indtil videre i denne sæson. 

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

– Han har kun spillet fire ud af seks kampe, men det har faktisk ikke været ret godt indtil videre. Han er nødt til at hæve sit niveau, konstaterer talekspert Benjamin Leander i podcasten Superliga Preview på Mediano.

Han peger på flere områder, hvor Erik Sviatchenko præsterer væsentligt dårligere end i sidste sæson.

– Han har haft 21 defensive dueller, og han har vundet otte af dem. Han skal udvises mod Brøndby på helt og aldeles uforudseende og overdrevet risikabelt spil. Jeg er ikke fysiolog, men jeg ved ikke, om han ikke er på 100 procent? Han virker til at være efter i duellerne, siger Leander og fortsætter:

Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage

– Han har vundet 38 procent af sine dueller – i sidste sæson lå han altså på 72 procent. Mængden af bolderobringer er også langt lavere. 4 pr. kamp mod 7 i sidste sæson, og han begår langt flere frispark pr. kamp. 1,5 mod 0,8 i sidste sæson. Måske skal han hviles mod FC Nordsjælland. Den spilles på kunstgræs, så det kunne godt være en idé. 

FC Midtjylland-kaptajnen er indtil videre blevet sparet i kampene mod Lyngby Boldklub og AC Horsens i denne sæson. Han leverede en fin præstation tirsdag aften, da de danske mestre tabte 0-2 på Anfield til Liverpool i Champions League. 

Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Læs også:Dreyer var centimeter fra at score mod Liverpool: Det er små marginaler
Læs også:Liverpool-profiler roser FCM: De gjorde det meget svært for os




Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Arsenal vinder Premier League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Snart sker det

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Neymar er tilbage

Neestrup jagtes af storklub

Jess Thorup indlagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Nu vender han tilbage