Er faldet i niveau: Erik Sviatchenko skal gøre det bedre

Erik Sviatchenko var fremragende for FC Midtjylland i sidste sæson, men det niveau har han ikke ramt indtil videre i indeværende sæson.



FC Midtjylland vandt det danske mesterskab i overlegen stil i sidste sæson, og Erik Sviatchenko havde en kæmpe aktie i den midtjyske triumf.

Anføreren blev både Efterårets Profil og Forårets Profil i Tipsbladet, og vinderen kåres af trænerne i den bedste danske række, så man kan med en vis pondus kalde Erik Sviatchenko for den bedste spiller i Superligaen i sidste sæson.

Det har han ingenlunde været indtil videre i denne sæson. 

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – FC Midtjylland

– Han har kun spillet fire ud af seks kampe, men det har faktisk ikke været ret godt indtil videre. Han er nødt til at hæve sit niveau, konstaterer talekspert Benjamin Leander i podcasten Superliga Preview på Mediano.

Han peger på flere områder, hvor Erik Sviatchenko præsterer væsentligt dårligere end i sidste sæson.

– Han har haft 21 defensive dueller, og han har vundet otte af dem. Han skal udvises mod Brøndby på helt og aldeles uforudseende og overdrevet risikabelt spil. Jeg er ikke fysiolog, men jeg ved ikke, om han ikke er på 100 procent? Han virker til at være efter i duellerne, siger Leander og fortsætter:

Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage

– Han har vundet 38 procent af sine dueller – i sidste sæson lå han altså på 72 procent. Mængden af bolderobringer er også langt lavere. 4 pr. kamp mod 7 i sidste sæson, og han begår langt flere frispark pr. kamp. 1,5 mod 0,8 i sidste sæson. Måske skal han hviles mod FC Nordsjælland. Den spilles på kunstgræs, så det kunne godt være en idé. 

FC Midtjylland-kaptajnen er indtil videre blevet sparet i kampene mod Lyngby Boldklub og AC Horsens i denne sæson. Han leverede en fin præstation tirsdag aften, da de danske mestre tabte 0-2 på Anfield til Liverpool i Champions League. 

Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Læs også:Dreyer var centimeter fra at score mod Liverpool: Det er små marginaler
Læs også:Liverpool-profiler roser FCM: De gjorde det meget svært for os




LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Kræver flere hold i Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF – Sønderjyske

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

10. gang i træk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Enorm interesse – millionregn over FCK?