Nu nærmer sæsonen 2025/2026 sig – heldigvis.
Fodbolden-sulten har igen vokset sig stor, og en ny spændende sæson skal til at begynde.
Det bliver spændende, om RFC har rystet den skuffende afslutning på sidste sæson af sig og for alvor er klar til at gribe chancen for at lave (endnu) en god sæson!
Præmissen for dette indlæg er, at det er skrevet ca. 14 dage før sæsonstart, og længe før transfervinduet er lukket.
Det vil sige, at meget kan nå at ske med trupperne og derved også de forventninger, der kan være til enkelte hold/spillere.
Hvem vinder Superligaen?
– Jeg er ret overbevist om, at FCK snupper endnu et mesterskab. De har en stærk trup, store økonomiske muskler og en af Danmarks absolut bedste trænere i spidsen for det hele.
Transfer wishlist
Prøv Tipsbladets transferønskeliste herunder. Du vælger den Superliga-klub, som du vil handle for. Du kan købe spillere fra de andre Superliga-klubber eller selv tilføje spillere. Når du er færdig med at købe og sælge, kan du dele din ønskeliste på sociale medier eller se, hvordan andre fans har handlet. Priserne er fra Transfermarkt.
Hvem rykker ud af Superligaen?
– På trods af den store hype der er om ”det evige 1. divisionshold” og den optimisme, de rammer ligaen med, så tror jeg, FC Fredericia tager den ene plads. Igen i år er der et tæt felt af midterhold (RFC inklusiv), der alle kan blive involveret i nedrykningskampen – Mit mest kvalificerede gæt vil være, at enten Vejle eller Sønderjyske vil ende som nedrykker 2.
Hvilket hold skuffer?
– AGF sluttede Superliga-sæsonen 2024/2025 meget dårligt af – både i forhold til præstationer og resultater. Det sammenholdt med, at de har fyret Uwe Rösler (som alt andet lige må give noget uro), de har en aldrende trup, solgt en af holdets store profiler (Mikael Anderson) og måske er også Gift Links på rampen til et sommerskifte. Summen af dette gør, at jeg tror AGF skuffer.
Hvilken klub overrasker?
– Jeg har altid haft fidus til Troels Bech – både da han var træner og sidenhen som sportsdirektør. Nu har han hentet Alexander Zorniger tilbage til Superligaen som cheftræner for nyoprykkede OB.
– Jeg tror ikke der hersker nogen tvivl om, at Zornigers ledelsesstil og aggressive spillestil slider på en trup. Men kan de komme godt fra start og få nogle succesoplevelser hurtigt, så er det ikke udelukket at OB kan blive sæsonens store overraskelse.
Hvor ender Randers FC i Superligaen?
0 Votes
Hvem bliver årets topscorer?
– Her vil jeg tillade at lade mig påvirke af mange års (over)forbrug af Football Manager (tidligere Championship Manager). Jeg har postuleret, at FCK tager det danske mesterskab – nu har de også hentet angriberen Youssoufa Moukoko (wonderkid fra Dortmund).
– Moukoko har altid været garant for mange mål i utallige FM-sæsoner – nu skal han forsøge at forløse talentet i Superligaen. Det er et skridt eller to ned, niveaumæssigt, i forhold til den tyske Bundesliga. Jeg tror, han napper den. Patrick Mortensen kan vel heller ikke blive ved? 😉
Hvordan klarer den klub, du holder med, sig?
– Jeg er meget spændt på, om spillere og staben har rystet skuffelsen af sig. Sidste sæson kunne have budt på så meget i form af medaljer og kvalifikation til europæisk deltagelse. Nu blev det i stedet ”bare” en godkendt sæson, men med nogle meget ærgerlige præstationer i de sidste fire-fem kampe.
– Det er et fokuspunkt i opstarten til denne sæson, at RFC skal være mere kompakte defensivt og ikke tillade så mange chancer imod, som tilfældet var i sæsonen 2024/2025. På samme tid vil Bertelsen spille bredere – forstået på den måde, at flere spillere skal være tættere på start 11’eren (og det vil hovedsageligt være de unge talenter Mike Themsen, Laurits Raun, Sabil Hansen, Musa Touré og Abdul Sulemana).

– Kan det lade sig gøre, uden samtidig at ødelægge nogle af de offensive strukturer, som var så opløftende i den netop afviklede sæson?
– RFC har ryddet godt op i truppen, og en del af marginalspillerne er enten blevet solgt eller udlejet, eller også er kontrakten udløbet. Ind er kommet en centerforsvar (Lissen) og en reservemålmand (Storch) – begge fra Lyngby – og RFC jagter en venstre back som gardering for Dyhr.
– Simen Bolkan er endnu ikke solgt, men kan han præstere på samme høje niveau i år? Får Danho styr på fysikken? – gør Mohamed Touré?
– Jeg er meget spændt på hvor de står (men det er jeg jo altid).
– Jeg er dog også optimistisk anlagt og har, som nævnt mange gange tidligere, grundlæggende en stor tiltro til Bertelsen og trænerteamet med Søren Pedersen og den øvrige ledelse i ryggen.
– Mine forventninger er, at RFC vil komme med i mesterskabsspillet (top 6). Tiden må vise (læs: om der er et stort pointmæssigt efterslæb eller ej), om det bliver muligt at drømme (meget) stort i år også.
Hvilken spiller bliver sæsonens gennembrud i den klub, du holder med?
– Jeg har en fornemmelse af, at Mike Themsen kan tage nogle gevaldige skridt i år. Han havde et flot U19-EM og Bertelsen har udtalt, at der skal være flere spilleminutter til de unge talenter i den kommende sæson.
– Det kunne også være Elies Mahmoud, der efter en meget svær start i RFC sluttede pænt af i de sidste par kampe i 2024/2025 sæsonen.


Kan spille for Danmark – Palæstina udtager ham

Revser Seier: ‘Arrogancens personificering’

Nathan Trott: Mit forhold til Neestrup er slut

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Blæst bagover: ‘Dansker en af de bedste transfers’

Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?

Taylor Swift til Brøndby?

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

‘Alle forventede nok jeg ville smadre Superligaen’

Tosset: Begriber ikke Kasper Dolberg-transfer

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

‘Jeg mistede halvandet år’

Aalborg sejrer på svær udebane i Champions League

I svime over FCK-komet: ‘Det er kæmpestort’

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

– Det er altså ikke “big club mentality”, Brøndby!

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Satte historisk målrekord mod FCK

Napoli-stjernes interview chokerer

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Dansker fik kulturchok: ‘Hvad fanden foregår der?’

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Stort talent på besøg i Danmark

‘Der var jo alle de her rygter’

Vil hente stjernespiller hos konkurrent

Danmark suveræne

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Tyske profiler sender OB videre

Dansker skifter cykelhold

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

Her er Carlos Zecas nye job

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Skidt nyt for Oscar Højlund
