Superliga

Her er FCN's nye cheftræner

Det bliver den nuværende assistent, Kasper Hjulmand, der overtager roret, når Morten Wieghorst forlader FC Nordsjælland til sommer.

Morten Wieghorst stopper som cheftræner i FC Nordsjælland til sommer. Derfor skal Farum-klubben have ny mand i trænersædet inden næste sæson, og han er allerede fundet. valget er - ikke overraskende - faldet på den nuværende assistent, Kasper Hjulmand.

-Takket være vores åbne dialog med Morten Wieghorst har vi haft god tid til at tænke over, hvem der skulle tage over som cheftræner i FCN. Vi har hele tiden prioriteret, at det projekt vi har arbejdet målrettet med og på gennem flere år skal fortsættes. Og derfor har det været meget vigtigt, at der ikke blev taget forhastede beslutninger. Alle emner og muligheder er blevet evalueret grundigt, inden valget skulle træffes. Netop derfor er vi heller ikke i tvivl om, at Kasper er den rigtige mand til jobbet, siger FC Nordsjællands klubejer Allan K. Pedersen, der bakkes op af klubbens sportschef, Jan Laursen.

- Han har både erfaringen og fodboldfilosofien til at tage over som cheftræner hos os. Og allervigtigst så har han i sin personlighed det drive og det engagement, som er en uundværlig del af alle ledere i FC Nordsjælland. Derfor er vi glade for, at Kasper ser den samme fremtid og potentiale i klubben her, som vi gør i ledelsen, og at han til sommer skal stå i spidsen for det arbejde og den udvikling, som han allerede har været en del af i små tre år, siger sportschefen.

Kasper Hjulmand har været i FC Nordsjælland siden sommeren 2008. Han har haft den officielle titel "1. Team Coach", men fra 1. juli skal han altså have nyt visitkort med påskriften "cheftræner".

- Jeg er meget glad for den tillid, som klubbens ledelse viser mig ved valget her. Og det har også været afgørende for mig, at resten af trænerteamet og spillertruppen har bakket op om, at jeg bliver cheftræner i FC Nordsjælland, når Morten stopper. Klubben her tør gå sine egne veje og tro på, at det vi gør, er det rigtige for os. Den proces vil jeg med glæde stå i spidsen for og fortsætte det imponerende arbejde, som Morten, resten af trænerteamet og klubbens administration har været så dedikerede over for i mange år, siger Kasper Hjulmand, der hylder samarbejdet med Morten Wieghorst.

-Det skal ikke være nogen hemmelighed, at Morten, jeg og resten af teamet deler mange idéer omkring, hvordan fodbold skal spilles ud fra vores hjerte, og jeg føler, vi har haft et rigtigt godt og konstruktivt samarbejde indtil videre. Sådan vil det også fortsætte frem til sommer, og jeg kan garantere for, at der ikke vil bliver ændret på vores rollefordeling i trænerteamet, eller på måden vi gør tingene på i det daglige, indtil da. Af samme grund ser jeg faktisk heller ikke det kommende trænerskifte som et emne der skal diskuteres eller tænkes over i det daglige før til sommer, slutter Hjulmand.

Kasper Hjulmand har én gang tidligere haft titel af cheftræner. Det havde det 38-årige trænertalent fra 2006 til 2008 i Lyngby.