Jakob Ankersen gjorde en god figur for AGF i sidste sæson, men de to parter kunne ikke nå til enighed en kontraktforlængelse, og derfor er offensivspilleren vendt hjem til barndomsklubben Esbjerg fB, hvor han i sommer underskrev en aftale frem til sommeren 2023.
Det var overraskende for mange, at 30-årige Ankersen valgte at spille 1. division i denne sæson, men Esbjerg fB var den bedste mulighed i en situation, hvor enderne ikke kunne mødes med AGF, og hvor coronakrisen satte sit præg på markedet.
Offensivspilleren tager meget med fra sine tre sæsoner i AGF, hvor det blev til over 100 kampe i den hvide trøje.
– Vi kunne ikke blive enige, og det er jo en del af fodbolden. Men der sidder da noget fast i mig fra Aarhus. Det er en fantastisk by, og alt omkring mig var fantastisk, især det sidste halvandet års tid. Der var det helt suverænt med trupsammensætning og resultater. Der kulminerede det for mig, og jeg blev rigtig glad for både Aarhus og AGF, som jeg føler var et rigtig succesfuldt ophold for mig, siger Jakob Ankersen til Tipsbladet.
Læs også:Prisvinderen Lindstrøm: Det her var måske lidt farligt for mig
Esbjerg-profilen fyldte 30 tidligere på året, og han har skrevet en lang kontrakt med vestjyderne. Alligevel lever drømmen om et nyt ophold i udlandet stadig for den tidligere Zulte Waregem og IFK Göteborg-spiller.
– Hvis der ikke havde været corona, havde jeg nok ikke været her. Det havde stor indflydelse på, hvilke muligheder jeg havde på det tidspunkt. Jeg skulle ikke kun have en kontrakt på ét år og så igen være uvis omkring alle mulige ting. Jeg var nødt til at tænke lidt mere langsigtet, og der var det her klart den bedste mulighed. Det betyder absolut ikke, at jeg er færdig med at prøve ting, siger Ankersen og tilføjer:
– Jeg kan sagtens forestille mig, at det ikke er min sidste klub, ligesåvel som jeg kan forestille mig, at det er min sidste klub. Der er slet ikke noget, der er afskrevet, hverken ind- eller udland, andre klubber eller kun Esbjerg. Det hele er på tapetet, og jeg tager det år for år. Man ved aldrig med den verden, man lever i nu. Det hele er så uforudsigeligt. Om et halvt år kan det hele være vendt på hovedet igen. Jeg tager det år for år, sæson for sæson, og det er ikke, fordi min eventyrlyst er mættet overhovedet. Jeg kunne sagtens se mig selv tage et skridt til et andet sted.
Jakob Ankersen har i denne sæson scoret seks mål i 17 kampe for Esbjerg fB, der før sidste spillerunde i 2020 er på andenpladsen i 1. division – a point med topholdet Viborg FF.
Læs også:Stor prisforskel: Så meget betaler Superliga-klubber for stadion-leje
Du kan læse hele interviewet med Jakob Ankersen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen er der også masser af godt læsestof om Efterårets Profil Jesper Lindstrøm. Du kan læse et stort interview med Brøndby-spilleren, se tidligere vindere og se, hvordan de 12 Superliga-trænere stemte i forbindelse med kåringen. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Video: Her overraskes Lindstrøm med profilkåring
Læs også:Brøndby-stjerne er Efterårets Profil i Superligaen
Læs også:Optakt: AGF – AaB
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT
