Jelle Duins skifte til AGF er kollapset

Jelle Duin skal ikke til AGF i denne omgang. En aftale med AGF er kollapset, fortæller spillerens agent til Tipsbladet.



Jelle Duin skal næppe tørne ud for AGF i den kommende sæson. Det fastslår angriberens agent Bart Baving over for Tipsbladet.

Da Tipsbladet tidligere på ugen var på besøg på Fredensvang, gjorde AGF-træner Uwe Rösler det ellers meget klart, at han ønskede at beholde den 24-årige hollænder, der i sidste sæson var lejet ud til Superliga-klubben fra AZ Alkmaar, og sportschef Stig Inge Bjørnebye var på samme side.

– Der er mange ting, som skal passe. Det er små detaljer, der skiller os. Jeg tror, vi løser det. Det er det, jeg håber, sagde Bjørnebye til den fremmødte presse.

Men ifølge agenten er der altså ikke udsigt til, at Jelle Duin skifter til AGF på en permanent aftale denne sommer. 

– Jelle spillede en spektakulær kamp mod Brøndby i sidste runde, og det var som om, at det virkelig forvandlede noget i ham. Jeg vil gerne gøre det meget klart, at Jelle virkelig gerne vil til AGF, men jeg må desværre konstatere, at handlen i min optik er kollapset, siger Bart Baving og uddyber:

– Det undrer mig meget, for vi var der næsten. Jeg kan ikke forklare, hvad det er, der er gået galt. Vi må se, om situationen kan ændre sig en gang til, men lige nu tror jeg det ikke.

Hvordan er problemerne opstået? På grund af AZ Alkmaar eller AGF?

– Helt klart AGF. Der er ingen problemer fra AZ Alkmaars side eller fra vores side. Det er som sagt heller ikke længe siden, at alt næsten var på plads. 

Agentens klare indtryk er, at det i hvert fald ikke er Uwe Rösler, der er vendt på en tallerken i forhold til Jelle Duin.

– Uwe ringer til Jelle hver eneste dag. Han vil meget, meget gerne have ham til AGF. Jeg er oprigtigt nysgerrig efter, hvad der er sket. Måske har AGF fundet en anden angriber. Det vil umiddelbart være mit bedste bud, siger agenten og tilføjer:

– Vi må se, hvad der sker. Jelle vil som sagt gerne blive i AGF, og jeg ser det som et godt skifte for alle parter, men jeg er også nødt til at se mig om efter alternativer. Vi skal i hvert fald nok finde en god klub til ham.

Jelle Duin scorede fire mål i 18 kampe for AGF i sidste sæson – to af målene scorede han i den omtalte kamp mod Brøndby IF, hvor århusianerne sikrede sig bronze. 





Det må du aldrig gøre, Diant Ramaj!



INTERVIEW

‘Nogle år i FCK eller Lyngby havde da været fedt’


Tip mod danskerklub på mental sommerferie

FCK-boss utilfreds over få finalebilletter



Utilfreds FCK-boss: Det er helt ærligt noget rod

Er det Martin Retovs næste klub?

FC København er klar til pokalfinalen

Pokal-boss: Derfor bliver det ikke Parken

Laudrup blæst bagover: ‘Det er simpelthen vildt’



LIGE NU

Lars Seier helt enig med Brøndby-stjerne


Superliga-klub gidsel i absurd transferspin

Fantastisk nyt for Kasper Schmeichel

Pokalfinalen spilles i Herning

Klar til at forlænge



INTERVIEW

FCK-direktør har endelig fået sin drømme-signing


Opstilling: FCK blæser til angreb mod Viborg

‘Nogle fjolser’

Stopper karrieren – bliver i Superliga-klub

Åndssvagt og dybt uansvarligt, dansk fodbold!

Damsgaard-eufori: ‘Ham her er din mand’


MEDIE

Vanvidsskifte under opsejling?


Cristiano Ronaldos søn får kæmpe skulderklap

Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Thomas Gravesen langer ud efter Frederik Birk

‘Brian Riemer vil gerne have mig på landsholdet’



Store klubber lurer på Huescas: Her er planen

Bo Henriksen har et stort problem

Efter pokal-fiasko: Brøndby-aktien styrtdykker

Forlanger tårnhøj pris – dansk klub kan indkassere

Afviste FCK

Udskældt regel: Derfor holder FCM-boss med FCK

‘Én dårlig kamp og man er slået tilbage til nul’

FC Midtjylland-stjerne forklarer ‘sindssyg’ tanke


RYGTEBØRSEN

Færdig i FC Barcelona?


Michael Laudrup: Det er ikke godt nok

Bister Arsenal-træner: Vi var bedre end PSG

Røde Djævle basker baskere på Old Trafford

PSG neutraliserer Arsenal og stryger i CL-finalen

Brøndby-kaptajn tordner: Føler, at man er statist

Frederik Birk reagerer på Brøndbys skrækuge

Utilfreds Schmedes udpeger: Derfor gik det galt

Silkeborg er i pokalfinalen

Kollaps: Det er ved at koste Brøndby meget dyrt

Spændende, Brøndby: Ny spiller en offensiv maskine

Det er skandaløst, Brøndby!

Her smadrer de FCK: Har en god playbook

Robin van Persie hylder ny Brøndby-stjerne

Brøndby lander første sommertransfer

Sådan gik det, da SIF slog Brøndby ud af pokalen

Frederik Birk bænker Brøndby-stjerne

Polsk legende: Så bør Niels Frederiksen stoppe

‘Sindssygt, sindssygt,’ siger Oliver Lund

Manchester United putter Dorgu på “urørlig” liste

Monstertransfer? Topboss til Brøndby-brag

Neestrup hylder FCK-stjerne: Ender i en stor liga

Disse seks danske stjerner kan hentes gratis