Kæmpe underskud – blodrøde tal i AGF

AGF har præsenteret et underskud før skat på 21 millioner kroner i seneste regnskabsår. Det var forventet.



Selskabet bag superligaklubben AGF præsenterede onsdag et underskud før skat på 21 millioner kroner for perioden 1. juli 2024 til 30. juni 2025.

Resultatet er i overensstemmelse med de senest udmeldte forventninger, der lød på et underskud på mellem 20 og 40 millioner kroner før skat.

Det fremgår af årsrapporten fra AGF A/S.

– Efter seks år i træk med tocifrede millionoverskud kommer vi ud med et kalkuleret underskud, og vi kan nøgternt konstatere, at det er markant dyrere at bygge nyt stadion med mange flere følgeomkostninger, end der oprindelig var lagt op til, siger administrerende direktør Jacob Nielsen.

Omsætningen for det forgangne regnskabsår er steget til 188 millioner kroner, hvilket er 2 millioner kroner mere end året før.

Det er til trods for, at fodboldklubben har spillet halvdelen af regnskabsåret på et stadion med reduceret kapacitet i Vejlby, hvilket har påvirket omsætningen negativt.

Den væsentlige årsag til, at omsætningen alligevel er steget, er en stigning i indtægter fra samarbejdspartnere og sponsorer, lyder det i årsrapporten.

– Forsinkelserne af stadionbyggeriet er en alvorlig streg i regningen, der stiller store krav til vores indtjeningsevne i hele organisationen og vores evne til at skabe resultater på fodboldbanen – både i form af point og udvikling af spillere med et salgspotentiale, siger direktør Jacob Nielsen.

Personaleomkostningerne i det eneste regnskabsår lyder på 133 millioner kroner, hvilket er en stigning på 16 millioner kroner i forhold til året før. Det skyldes primært øgede udgifter til den sportslige sektor, skriver selskabet.

Klubben skilte sig i regnskabsåret af med cheftræner Uwe Rösler og købte Jakob Poulsen fri i Viborg som afløser.

AGF havde ikke nogen store salg i regnskabsperioden. Sommerens farvel til midtbaneprofilen Mads Emil Madsen, der blev solgt for et stort millionbeløb til FC København, hører under det igangværende regnskabsår.

AGF ligger aktuelt på førstepladsen i Superligaen.

/ritzau/



Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Liverpool ydmyget

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Bo Svensson favorit til stort job 

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

FC København – Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

Kongesæson – de køber Pep Biel

Her er Kamil Wilczek i dag

Randers FC – OB

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Kæmpe nedtur for AaB

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

I svime over German Onugkha

– Agger og Kahlenberg var specielt

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Viborg FF – Vejle Boldklub

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

– Den her sidder dybt i sjælen

Lyngby går alene i front

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

– Jeg vil være den bedste

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Derfor har Lerager takket nej til FC København

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

AGF tilbage på førstepladsen

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Superstjerne er tilbage for Barcelona