Video : Tipsbladet
Superliga

Ny Esbjerg-boss trænede Eriksen: Det er der ingen, der tænker på

Lars Olsen spillede med mange gamle spillere i både Randers FC og OB, men han har også været med til at præge talenter som Christian Eriksen, Rasmus Falk og Bashkim Kadrii. Så han mener ikke, at Esbjerg fB's talentfokus er noget problem for ham. Interview med den nye cheftræner her.

Det tog sin tid, men Esbjerg fB fik i går sin nye cheftræner på plads. Derfor kunne klubben her til formiddag præsenterede Lars Olsen som den mand, der skal forsøge at redde førsteholdet fra nedrykning.

Der gik 42 dage, fra sportschef Jimmi Nagel Jacobsen tog afsked med John Lammers, til Olsen mandag formiddag stod i spidsen for sin første Esbjerg-træning. Den nye cheftræner oplevede forløbet således:

- Jimmi ringede til mig, efter jeg havde meddelt Færøerne, at jeg stoppede deroppe, fordi de manglede en træner. Der må jeg sige, at han overbeviste mig om, at det var en god klub og om mulighederne i det.

- Det tog noget tid, og vi skulle blive enige om nogle ting. Vi lå på næstsidstepladsen, så man skal have en tro på, at man kan skrabe nogle point sammen, og det har jeg også. Det trænger vi til. Det er de betingelser, der er. Der skal vindes nogle kampe, siger Lars Olsen.

Kan du uddybe, hvorfor det tog så lang tid?

- Nej, det kan jeg ikke svare helt konkret på. Jeg tror, det er omkring tre uger, siden jeg talte første gang med Jimmi. Vi talte frem og tilbage, og så var den lidt død på et tidspunkt. Torsdag-fredag i sidste tog det fart, og så fik vi ordnet tingene i løbet af lørdag og søndag. Så kørte jeg herover i går aftes.

Hvad for nogle ting så I forskelligt og ens på?

- Det kan jeg ikke komme ind på. Det kan både være noget økonomi, og hvor lang kontrakten skal være. Hvad nu hvis vi rykker ned? Fortsætter man så med samme setup? Den slag småting, som der altid er, siger Lars Olsen.

Læs også:EfB-boss om Olsens år på Færøerne: Hans resultater taler for sig selv

Esbjerg fB ligger næstsidst i Superligaen, og den nye cheftræner betegner overlevelse som det altoverskyggende mål for denne sæson. Spørgsmålet er så, hvordan han vil opnå det.

- Jeg har fulgt med i de seneste kampe, hvor vi har haft problemer i begge felter. Vi kan og vil gerne spille fodbold og er pasningssikre, men det kniber lidt, når vi kommer til afslutninger. Og vi giver for mange chancer væk. Vi skal have afstemt de to ting, siger den tidligere Randers- og OB-træner.

- Der er jeg den type, at vi starter bagfra. Defensiven skal på plads. Hvis man ikke laver så mange mål, som EfB ikke gør lige nu, må man styrke defensiven, så man om ikke andet spiller 0-0. Når man har fundamentet på plads, giver det også noget selvtillid fremadrettet i banen.

Lars Olsen har ikke været Superliga-træner i ni år, men han mener selv, at han kender ligaen lige så godt, som da han forlod den. Dels har han fulgt med af ren og skær interesse, dels har han haft flere Superliga-spillere på det færøske landshold.

Apropos Færøerne fortsætter han i jobbet som landstræner, indtil EM-kvalifikationen er slut. Holdet møder Norge og Sverige den 15. og 18. november. Olsen beskriver arbejdsfordelingen de næste tre uger således:

- Jeg tror, det er den 11. november, vi (Færøerne, red.) samles for at forberede kampene mod Norge og Sverige, og indtil da bliver det her i Esbjerg, og bagefter returnerer jeg til Esbjerg. Så det er kun otte-ni dage, jeg må hive ud af kalenderen. Det er jeg indstillet på.

Havde det været bedre, hvis ikke var sådan, og du som ny træner havde de to kampfri uger til at træne i Esbjerg?

- Ja, det ville det et eller andet sted. Men det er de vilkår, der er, siger Lars Olsen.

Læs også:Officielt: Lars Olsen er ny cheftræner i Esbjerg fB

I Esbjerg får han ikke bare ansvaret for at forbedre klubbens resultater i ligaen. Træneren skal også fremelske egne talenter, som han spille på førsteholdet og sælges videre. Lars Olsen stod imidlertid i spidsen for Superligaens ældste mandskab i fire ud af sine fem sæsoner i Randers FC og OB.

Det er der dog forklaringer på. 

- Du skal regne med, at da jeg startede i Randers, havde de været tæt på konkurs, og klubberne var lige blevet lagt sammen til Randers FC, så der var ikke noget ungdomsarbejde. Det er så kommet gennem årene, siger Olsen, der desuden arbejdede under store ambitioner i OB, som han førte til to sølvmedaljer - men hvor han også nåede at arbejde med nogle store talenter.

- Det er meget sjovt, for det er der ingen, der tænker på: Jeg havde Christian Eriksen med oppe at træne (inden Ajax købte ham, red.), Rasmus Falk debuterede under mig, og jeg var med til at hente Bashkim Kadrii i B93. Det var godt nok ikke en af klubbens egne, men han var ung (18 år, red.), og vi var med til at udvikle ham.

Lars Olsen, der begyndte sin trænerkarriere som ungdomstræner i Brøndby IF, slår fast, at talenterne i Esbjerg ikke skal forvente at få noget foræret. De spiller, hvis de er bedst. Men den nye træner indforstået med klubbens strategi.

- Selvfølgelig. Jeg blev gjort bekendt med det samme med, at det er en del af strategien. Mange spillere er i starten af 20’erne, og på akademiet forventer vi, at der kommer flere igennem, frem for at vi går ud og henter nogle spillere, som måske ikke kan gøre det bedre end de unge. Men man bør ikke blive diskvalificeret, bare fordi man nærmer sig 30’erne, siger cheftræneren.

Han stod i dag i spidsen for sit første træningspas i Esbjerg. Fredag venter den første kamp mod Randers FC.

Læs også:Lars Olsen: Glæder mig til at være klubtræner igen

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Moralen er stærk i AaB

Læs også:Avis: Færøerne tæt på Lars Olsens afløser