• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Også Horsens sender ansatte hjem: Håber på pengehjælp fra staten

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

AC Horsens har sendt de fleste af klubbens ansatte hjem. Det sker på baggrund af statens regler om, at virksomheder kan få økonomisk hjælp.

Af Anders Dehn

Hvis man ringer eller mailer AC Horsens i denne tid, kan man ende med at vente lang tid på at få svar. For de fleste af klubbens ansatte er sendt hjem, fortæller direktør Kristian Nielsen til Horsens Folkeblad.

Regeringen og Folketinget har lanceret hjælpepakker, der skal komme økonomisk trængte virksomheder til undsætning, blandt andet ved at yde bistand til at betale løn til hjemsendte medarbejdere. Det håber Horsens at drage nytte af.

Læs også:Bo Henriksen bekymrer sig ikke om tabte millioner: Ingen dør af sult her

- Vi er nogle få tilbage, men stort set alle ansatte i administrationen, på vores akademi og flere i staben omkring vores førstehold er blevet sendt hjem med baggrund i de regler, som betyder, at vi kan søge lønkompensation for dem, siger Kristian Nielsen til Horsens Folkeblad.

Førsteholdsspillerne er ikke blandt dem, der er sendt hjem, men det er stort set alle andre ansatte i administrationen og på klubbens akademi.

Forleden var FC Nordsjælland den første Superliga-klub til at melde ud, at den sendte en række medarbejdere hjem med henblik på regeringens nye regler for løntilskud. En række andre klubber fortalte til tipsbladet.dk, at de også agtede at gøre brug af hjælpen.

Læs også:OB er på vej med flot regnskab: Har vendt stort underskud til overskud

Hos Hobro IK vurderede formand Lars Kühnel endda, at hjælpen kunne udgøre forskellen på økonomisk ruin eller ej.

- Divisionsforeningen har virkelig gjort et godt stykke arbejde. Vi kommer som alle andre klubber til at søge kompensation for de kampe, vi ikke kan spille. Det kan blive tungen på vægtskålen for, om vi skal dreje nøglen om. I Hobro er det måske op til 50 arbejdspladser pladser. Det kan være med til at redde os, sagde han.

Superligaen er i øjeblikket suspenderet på ubestemt tid.

Læs også:Quiz: Superligaens nummer 10 - kan du huske dem?

Læs også:VAR i Superligaen: Træningen kan afsluttes som normalt

Læs også:Udbyder vil ikke sænke prisen på tv-pakker: Se nogle flere serier og film

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Brøndby IF - AC Horsens

Efter sejre i de første to runder i Superligaen venter nu en helt anden type modstander for Brøndby IF - kan klubben gøre det til alle gode gange tre?

Optakt: AGF - OB

Der venter et traditionsrigt opgør søndag eftermiddag. Kan OB gøre op med sin dårlige AGF-statistik?

Optakt: FC Midtjylland - Randers FC

Midt mellem de to Champions League-playoffkampe skal FC Midtjylland passe sine pligter i Superligaen. Lørdag venter Randers, der har fået en god sæsonstart.