Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 18.00
Spillested: Mascot Park, Silkeborg
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: TV3 Sport 1
Twitter: #SIFOB #sldk
Holdnyt:
Silkeborg IF:
Silkeborg fik sæsonens første udesejr fredag, hvor det blev til 3-1 over Viborg efter et hattrick fra Davit Skhirtladze. Nu venter så endnu et vigtigt opgør mod et hold, der er at finde under SIF.
Efter den dårlige sæsonstart har Peter Sørensen sat skik på tingene i SIF, hvor man kan glæde sig over 12 point i de seneste syv kampe.
Mod OB er Peter Sørensen uden altmuligmanden Nicolaj Agger, mens Sammy Skytte fortsat sidder ude med sin skulderskade. Kristian Fæste, målmand, er også ude igen.
OB:
Kent Nielsen og OB fortsætter med at have problemer i Superligaen, hvor det senest blev til et nederlag på 0-3 hjemme i Odense mod FC København. At tabe til FCK er i sig selv ingen skam, men problemet for OB er lige nu, at der er brug for point.
Mange af spillerne virker blottet for selvtillid, og blot en af de seneste syv Superliga-kampe er blevet vundet, og for at gøre ondt værre er det opgør også det eneste af de seneste syv, hvor OB har scoret. Det vidner om en alvorlig krise.
Klubben ligger aktuelt nummer 13 i Superligaen med 10 point for 14 kampe – fire efter SIF, der ligger nummer 10 – og når Kent Nielsen skal sætte sit hold, må han undvære den vigtige hollænder Mohamed El Makrini, der sidder ude med karantæne.
Mathias Greve er ude, mens Rasmus Festersen og Jens Jacob Thomasen er tilbage i truppen. Festersen kan måske gå direkte tilbage i startopstillingen.
Karantæne:
Silkeborg IF: Ingen
OB: Mohamed El Makrini
Bud på startopstillinger:
Silkeborg IF (4-4-2): Nørgaard – Gammelby, Flinta, Jakobsen, Cramer – Skov, Moro, Vendelbo, Scheel – Skhirtladze, Helenius
OB (4-4-1-1): Grytebust – Lund, Petersen, Tingager, Barrett – Edmundsson, Uzochukwu, Tverskov, Desler – Jönsson – Jacobsen
Profilen:
Anders K. Jacobsen har i 10 Superliga-kampe denne sæson endnu ikke scoret. Angriberen har døjet lidt med skader, men han lider også i den grad under, at det ikke kører for holdet. For Jacobsen er det dog ved at være tid til, at han viser, hvorfor OB gav ham en stor kontrakt for et år siden, og det er tid til, at han viser, at han ved, hvor målet står. OB har brug for Anders K. Jacobsens mål, hvis sæsonen skal vende.
Vidste du, at…:
Apropos Anders K. Jacobsen: Måske er det netop mod Silkeborg, at det skal vende for Anders K. Jacobsen og OB. Angriberen har spillet mod klubben fra Søhøjlandet fire gange i Superligaen, og med fire mål i fire kampe scorer han altså i gennemsnit et mål mod SIF. Og OB kan også kigge mod statistikken, der siger, at klubben har vundet de sidste tre møder i Silkeborg.
Dom:
Det kan meget vel blive en kamp, hvor det er til at se, at der er meget på spil. For OB’s vedkommende handler det om at få smidt tøjlerne og få matchet den energi, som Silkeborg kommer med. OB skal forsøge at sætte sig på spillet og få sat angriberne i scene, for SIF er med 28 scoringer imod den klub, der har lukket næstflest mål ind.
For SIF handler det om at fortsætte, og det handler om at tvinge sig til retten til at dominere kampen. Det starter med den centrale midtbane, hvor især Ibrahim Moro har vist sig som en glimrende spiller for SIF.
Når alt kommer til alt forudser vi et tæt opgør, men spørgsmålet er, hvor meget selvtillid der er tilbage i OB, og hvordan holdet reagerer, hvis SIF kommer foran. Aktuelt virker SIF’s offensiv til at være en fin og velsmurt maskine, hvor kantspiller Robert Skov er central i både at skade chancer til sig selv og selvfølgelig holdkammeraterne. Senest var det Skhirtladze, der slog kapital af det arbejde og scorede tre gange, og også Nicklas Helenius virker farlig. Vi tror, at marginalerne er med Silkeborg – specielt også med El Makrini ude – og klubben vinder kampen 2-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

TransferLIVE: Klubber sværmer om dansk stortalent

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Lover transfers

Køber U-landsholdsspiller i FC København

Aflyser sommerferien

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Forhandler om Yussuf Poulsen

Afsløring: Sønderjyske indstiller jagt på dansker

Intern konflikt i kæmpeklub baner vej for Frendrup

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Neestrup forstår undren over FCK-beslutning

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Av! Taber stort på dansker

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

FCK-stjerne i klubskifte?

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Afslører – i dialog med danske klubber

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Nu kan de hentes gratis

Mads Hermansen til topklub?

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Iberisk derby med få mål

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

OB henter Rasmus Falk i FC København

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Dansker i stort Premier League-skifte?

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Norge udnytter hullerne i schweizerosten