Foto: Silkeborg IF
Superliga

Silkeborg forlænger med talent: Én af de bedste i Danmark

Silkeborg IF forlænger kontrakten med den talentfulde angriber Frederik Carstensen.

Silkeborg IF ruster sig til fremtiden og har onsdag forlænget kontrakten med den 17-årige offensivspiller Frederik Carstensen, der i sidste sæson scorede 16 mål for U17-holdet og i denne sæson står noteret for tre kasser for U19-holdet.

Frederik Carstensen har forlænget frem til udgangen af 2022, og det vækker jubel i Søhøjlandet, hvor man har store forventninger til angrebstalentet.

Læs også:Horsens sparer profiler i pokalkamp: Skal være klar til bundbrag på lørdag

-  Frederik er en rigtig dygtig spiller. Han er meget dynamisk i sit spil, og kan dække alle positionerne på de offensive pladser, fortæller SIF’s transitionstræner Dennis Pedersen til klubbens hjemmeside og fortsætter.

- Han er en rigtig god presspiller, hvilket ikke er noget, som man ser hos særlig mange offensive spillere i den alder. Han er en komplet spiller, som også er en af de bedste i sin årgang i Danmark. Frederik er nyoprykket til U19-holdet, og skal samtidig også gøre sig gældende på U18-landsholdet. Kontrakten giver alle parter noget ro, så vi kan få udviklet Frederik på den bedst mulige måde. Med tiden skal han så sluses ind på førsteholdet, det er i hvert fald planen.

Læs også:Brøndby-spiller efter fem nederlag: Vi har noget at bevise mod Esbjerg

Frederik Carstensen har optrådt 26 gange for diverse danske U-landshold og har scoret fire mål. Hans storebror Rasmus Carstensen tørner også ud for Silkeborg IF og har spillet 13 kampe for klubbens bedste mandskab - herunder fire i Superligaen i denne sæson.

Læs også:AaB søger efter sportschef - ikke sportsdirektør

Læs også:Skuffet Gertsen efter Brøndby: Vi kunne have fået noget med fra kampen

Læs også:Silkeborg-direktør fastslår: Ronnie Schwartz vil til udlandet