Da coronakrisen var på sit højeste, var der tvivl om, hvorvidt den igangværende sæson overhovedet kunne færdigspilles. Det kan den heldigivs. Søndag slutter sæsonen med undtagelse for to hold, der skal spille en enkelt kamp om en Europa-billet i næste uge.
Heldigvis er der mange ting på spil i sidste runde, og der skal nok blive masser af drama på søndag, hvor kun to af de otte hold, der skal i aktion, ikke har noget at spille for.
Vi ser her nærmere på nogle af de mest interessante spørgsmål før 36. spillerunde.
Bliver det FC København eller AGF?
FC Midtjylland hæver pokalen søndag aften, og FC København og AGF tager de to sidste pladser på podiet, men sølvkampen er stadig helt åben.
De seneste runder har budt på et sandt drama mellem FCK og AGF, og torsdag erobrede løverne andenpladsen tilbage, da holdet vandt i Aalborg, og århusianerne måtte nøjes med et point mod FC Nordsjælland.
Dermed er det FCK, der har matchbold mod FC Nordsjælland, mens AGF, der møder Brøndby, skal håbe på hjælp fra Farum-klubben.
De to klubber kæmper om sølv, men det er i højere grad pladsen i Europa League, det handler om. Nummer to i Superligaen ryger direkte i Europa League-kvalifikationen, mens nummer tre skal møde nummer syv i en duel om Europa-billetter.
Læs også:Optakt: AC Horsens – OB
Især for FC København vil det være en katastrofe ikke at spille i Europa.
Hvem bliver Superliga-topscorer?
Søndag bliver det afgjort, hvem der bliver topscorer i Superligaen.
Ronnie Schwartz og Patrick Mortensen duellerer om den fornemme hæder, som alle angribere gerne vil smykke sig med. Før sidste runde er Ronnie Schwartz et enkelt mål foran Patrick Mortensen, så det er AGF-angriberen, der er presset til at score.
De to topscorer-aspiranter er tidligere holdkammerater i den norske klub Sarpsborg 08 og kender dermed hinanden ganske godt også udenfor banen. Mon ikke, at de har drillet hinanden lidt på SMS op til sidste spillerunde på søndag?
Det er i øvrigt værd at slå fast, at topscorerkampen skal afgøres søndag aften. Sæsonens allersidste kamp, hvor der spilles om en Europa-billet, tæller ikke som en officiel Superliga-kamp, så Patrick Mortensen kan ikke bruge den til at gå forbi Ronnie Schwartz.
Kan OB gøre arbejdet færdigt?
OB har sikret sig et gyldent udgangspunkt inden returkampen mod AC Horsens, hvor der står en “Europa-finale” på højkant.
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Fynboerne vandt 3-1 torsdag aften, og dermed skal meget gå galt, hvis ikke Jakob Michelsens mandskab skal sikre den syvendeplads, der giver adgang til en ekstra kamp i næste uge.
Lykkes missionen for OB, er det lige før, at sæsonen kan stemples som godkendt på Fyn. I Horsens-lejren er sæsonen for længst godkendt.
Hvem siger vi farvel til?
Vi får ikke et endegyldigt svar på det spørgsmål på søndag, men det er værd at have i baghovedet, når sidste spillerunde løber over skærmen.
Mange spillere vil man kunne opleve i Superligaen for sidste gang – spørgsmålet er selvfølgelig hvem?
På nuværende tidspunkt ved vi, at Abdul Mumin og Mohammed Kudus tager til udlandet, men det er næppe utænkeligt, at sommeren også byder på et skifte for store navne som Evander, Andreas Maxsø, Jores Okore og Erik Sviatchenko.
Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland
Læs også:Politiet vil undgå fan-forsamlinger i Aarhus: Opretter fem “hotspots”
Læs også:Helt sindssyg AGF-mania: Der er bulder og brag i shoppen
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
Supercomputer spår FCM-nedtur
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Farzam: En gave for FC København
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
OPTAKT
Real Madrid – Elche
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
NYHEDER
