Den tyske ligaforening i fodbold, DFL, fik ikke held med at få de nødvendige stemmer til et forslag om at sælge en ottendedel af medierettighederne i Bundesligaen og 2. Bundesligaen.
DFL havde håbet på omgående at kunne blive styrket med et beløb svarende til 15 milliarder kroner mod at give investorerne 12,5 procent af indtægterne for salg af medierettigheder – hovedsageligt rettighederne til at vise kampene på tv eller stream – i en periode på mindst 20 år.
Ud fra værdien af ligaens nuværende tv-aftale ville investoren få et afkast på mindst 50 procent i løbet af 20 år og sandsynligvis meget mere. Seks forskellige investorer havde erklæret sig interesseret i tilbuddet.
Det krævede et ja fra to tredjedele af de i alt 36 klubber i Tysklands to bedste rækker for at få forslaget vedtaget. Det blev dog kun til 20 ud af de nødvendige 24 ja-stemmer. 11 klubber sagde nej, mens fem undlod at stemme på onsdagens topmøde i Frankfurt.
Det skriver nyhedsbureauerne Reuters, dpa og AFP.
DFL-bestyrelsesformand Hans-Joachim Watzke, der også er administrerende direktør i Borussia Dortmund, erkender valgnederlaget.
– Arbejdet med forslaget slutter i dag. Sådan er demokratiet, siger han på et pressemøde.
DFL ønskede en økonomisk indsprøjtning, fordi ligaforeningen anser den som nødvendig, hvis Bundesligaen ikke skal tabe for meget terræn til andre store ligaer som Premier League, La Liga og Serie A, hvor udenlandske investorer flittigt pumper penge i ligaer og klubber.
Det var kun cirka en sjettedel af det enorme beløb, der i første omgang ville blive pumpet ud i de tyske klubber, mens resten skulle bruges til DFL-bestemte fodboldinvesteringer.
DFL-forslaget er blevet mødt med stor modstand i det tyske fanmiljø, og der har været protestbannere til kampe i hele Tyskland i de seneste uger. Et ja til investorer i ligaen vil være et integritetsbrud på de tyske fodboldværdier, mener fansene.
De frygter blandt andet, at en øget kommercialisering øger afstanden mellem klubber og fans.
I værste fald frygter de tyske fans, at et ja til DFL-forslaget i sidste ende ville være begyndelsen på enden af 50+1-reglen i tysk fodbold.
Den regel sikrer, at moderklubben altid vil have 50+1 procent af stemmerne i de enkelte klubber, hvorfor eksterne investorer reelt kan holdes uden for indflydelse. Folkevognsklubben Wolfsburg og medicinalindustriklubben Bayer Leverkusen er blandt undtagelserne for reglen.
Fansene har også pointeret, at billige billetpriser er med til at sikre, at "fodbold er for alle" i Tyskland i modsætning til for eksempel Premier League, hvor billetpriserne mange steder er så høje, at trofaste, lokale fans og yngre mennesker ikke har råd til at gå til kampene.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
TRANSFER
– Han virker frustreret!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
Stjernetransfer på plads alligevel
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED