Kommentar: Lyt til fansene, sig nej til Wilczek

Kamil Wilczek er færdig i FC København; noget som nogle fans har ønsket sig siden dag ét. I fremtiden bør man lytte til dem, mener Tipsbladets kommentator Sebastian Stanbury.



Jeg kan lige så godt indrømme det fra start: Jeg troede, Kamil Wilczek var et fremragende køb af FC København.

Der er ingen grund til at forsøge at skjule det. Jeg har skrevet det i artikler, jeg har tweetet det, og jeg har talt om det i podcasts, så det er jo allerede fremme, Da polakken var i Brøndby, var jeg meget begejstret for ham som spiller. Jeg syntes, at han i sin tid på Vestegnen udviklede sit spil, så han kunne presse, assistere og være opspilsstation. Og så var der jo målene: 71 scoringer i 124 Superliga-kampe, og inden han skiftede til Göztepe, lavede han 17 i 18 i efteråret 2019.

Jeg var på stadion i Slagelse i efteråret 2020, da han i en FCK-træningskamp mod Lyngby pludselig stod i feltet og flugtede et indlæg i mål. Det var, som om han aldrig havde været væk fra Danmark, men bare havde skiftet trøje. Og da så Superligaen begyndte, scorede han fire gange i de første tre kampe for FC København.

Men det blev aldrig igen lige så godt, som det startede. Han rendte ind i en del skader og røg på bænken. 14 mål i 46 kampe i alle turneringer er ikke horribelt, men man havde nok drømt om mere. Specielt når man tager al besværet in mente…

Kamil Wilczek blev hamrende upopulær i Brøndby, da han dukkede op inde hos rivalen. Der blev brændt trøjer af, og hans navn blev fjernet fra klubbens landsholdsvæg. Det kunne de såmænd være ligeglade med i FCK.

Problemet var jo bare, at Wilczek også var meget upopulær i dele af hovedstadsklubben egen fangruppe. Her kunne man ikke tilgive, at han tidligere havde været så nært knyttet til hadeklubben.

Og det var ikke noget, der bare forsvandt, som tiden gik. Til weekendens træningskamp mod Flora Tallinn hørte jeg fans referere til Wilczek som ”nummer 9” – selv efter halvandet år ville de ikke bruge hans navn.

Det er logisk, at Ståle Solbakken ikke kunne stå for fristelsen til at hente en notorisk målscorer som Wilczek. Set i bakspejlet synes jeg, han burde have holdt sig fra det. Og det skyldes faktisk ikke, at det sportsligt aldrig gik som planlagt.

Men det er ikke meningen, at fodbold skal være sådan. Det er ikke meningen, at man skal købe spillere, som supporterne ikke kan forbinde med deres klub; som skubber dem længere væk fra holdet og piller ved deres følelser.

Jeg synes ikke, at der har været en finger at sætte på Wilczeks ageren i FCK. Han har passet sit arbejde og gjort sit bedste. Jeg er sikker på, at man internt i klubben vil sige det samme.

Men netop derfor er det ekstra sigende, at han alligevel aldrig vandt københavnernes hjerter. Måske man bare ikke skal købe fodboldspillere, som er så langt bagud på point, inden de første gang har været i kamp.

Kamil Wilczek forlader Superligaen som en af de bedste angribere, vi har haft. Han er den 10. mest scorende spiller i Superliga-æraen, og han lavede et mål per 134,88 minutters fodbold. Men han vil først og fremmest blive husket som ham, der brændte broen til sin første klub og aldrig formåede at bygge en ny i den næste.

Det kan klubberne meget vel have med i overvejelserne, næste gang de tænker på at hente en af arvefjendernes ikoniske profiler.



Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Randers FC – AGF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Ny Liverpool-nedtur

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Rigmand vild med FC København-aftale

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller