Bundesliga

Hoffenheim forlænger med stjerner

Den storsatsende Bundesliga-klub har forlænget kontrakterne med tre af klubbens bærende spillere

Hoffenheim har sikret sig ydelserne fra tre af klubbens stjernespillere i mange år frem endnu.

Nigerianeren Chinedu Obasi, der i denne sæson har scoret fem gange for tyskerne, har forlænget sin kontrakt frem til sommerens 2014, mens en anden succesrige angriber, franske Demba Ba samt den tyske landsholdsspiller Marvin Commper, begge har forlænget deres kontrakter til sommeren 2013.

- De har alle tre bidraget til den positive, sportslige udvikling hele vejen op i Bundesligaen, ligesom de har stor værdi for vores fans. Kontraktforlængelserne dokumenterer alles ønske om kontinuitet i klubben, og understreger samtidig troen på den aktuelle trup, siger Hoffenheims manager Jan Schindelmeiser til tyske bild.de