Landshold

Spillede videre med flækket nyre

Jacob Hollænder fra Varde flækkede sin ene nyre i klubbens 2. divisionskamp mod Brabrand, men lod sig i første omgang ikke udskifte.

Et voldsomt sammenstød med modstanderens målmand i weekendens 2. divisionsopgør mod Brabrand kostede Varde-angriberen Jacob Hollænder en tur på først Esbjerg sygehus og senere Odense Universitetshospital.

- Den ene læge siger, at min nyre er flækket. Den anden læge siger, at nyren nærmest er knust, siger Jacob Hollænder til Ugeavisen Varde, fra sin sygeseng.

Uheldet skete efter et kvarters spil, hvor Brabrands målmand ramte Hollænder i maven med sit knæ. Varde-spilleren spillede utroligt nok halvlegen færdig efter sammenstødet, men måtte i 2. halvleg lade sig udskifte på grund af smerter.

Jacob Hollænders kone kørte ham efterfølgende på sygehuset i Esbjerg, hvor de valgte at overføre ham til Odense, da en operation kunne blive nødvendig.

- Indtil videre er jeg dog ikke blevet opereret, men jeg skal nok regne med at skulle blive her en uges tid endnu, inden jeg kan komme tilbage til sygehuset i Esbjerg, fortalte den uheldige Varde-spiller.

Jacob Hollænder, der blev lidt af en helt i Varde med to scoringer i klubbens 4-2 sejr over Brøndby i årets største pokalturnering-sensation, overvejer nu om hans karriere skal fortsætte på divisionsniveau.