Video : Tipsbladet
Generelle

På krigsstien: Forurettet trøjesponsor slæber Liverpool i retten

Liverpool har indgået en aftale med Nike, der overgår Manchester Uniteds trøjesponsoraftale. Men Merseyside-klubben bliver nu slæbt i retten af klubbens nuværende trøjesponsor, New Balance.

Liverpool har indgået en trøjesponsoraftale med Nike til en værdi af 677 millioner kroner, gældende fra næste sæson. Men den engelske klubs nuværende trøjesponsor, New Balance, vil nu forsøge at stikke en kæp i hjulet. 

Ifølge den engelske avis Daily Mail har New Balance således valgt at slæbe Liverpool i retten.

New Balance mener angiveligt, at kontrakten med Liverpool indeholder en klausul, der betyder, at man har retten til at forblive klubbens trøjesponsor, hvis man rent økonomisk matcher tilbuddet fra Nike.

Et spørgsmål om distribution
De forsvarende Champions League-vindere har forhandlet med flere andre virksomheder, blandt andet Puma. En talsmand fra Liverpool bekræfter overfor The Athletic, at New Balance er gået på krigsstien.

- Vi kan bekræfte, at vores trøjesponsor, New Balance, har indledt en retssag mod klubben. Vi vil ikke kommentere sagen yderligere, mens sagen er i gang, lyder det fra talsmanden.

New Balance mener angiveligt, at man rent økonomisk godt kan matche tilbuddet fra Nike. Liverpool er til gengæld i tvivl om, hvorvidt New Balance kan matche Nike, når det kommer til distribution. Liverpool har stor succes i disse år, og det vil klubben sørge for at udnytte, ved at sikre en god distribution.