Premier League

Fulham satser på FA Cup-succes

Manager Roy Hodgson ser sejr i FA Cup som næste skridt i klubbens udvikling

Med en sikker sejr på 4-0 over Kasper Schmeichel og Notts County, er Fulham klar til kvartfinalen i den engelske FA Cup.

Og med kun to kampe til finalen ser træner Roy Hodgson meget gerne sit hold fortsætte fremmarchen, og dermed færtsætte den udvikling, klubben har gennemgået siden Hodgsons ankomst til Fulham for to år siden, hvor klubben fra at være tæt på nedrykning idag spiller med i Europa og ligger nr. 10 i Premier League.

- At vinde FA Cup vil betyde meget for os. Det vil være endnu et stort skridt i klubbens udvikling. Vi vil være yderst motiverede, men også nervøse før kvartfinalen, fordi vi virkelig gerne vil opnå et godt resultat, siger Roy Hodgson ifølge Nottingham Evening Post.