Spil lovlig turneringspoker fra årsskiftet

Efter en velfortjent sommerferie blev landets folkevalgte endelig præsenteret for De Konservatives nye ‘pokerlov’. Det drejer sig selvfølgelig om loven med den kryptiske formulering ’Lov om offentlig hasardspil i turneringsform’.



Loven baner vej for de mange pokerklubber rundt omkring i landet kan tilbyde deres medlemmer spændende og ikke mindst underholdende pokerturneringer uden risiko for, at politiet sparker døren ind. Bliver loven vedtaget – og det gør den – så bliver det nemlig fuldt ud lovligt at afholde pokerturneringer, hvilket tidligere udelukkende har været forbeholdt landets kasinoer.

Mange restriktioner
Det er de Konservative, der står bag loven, og det anses som en ren formalitet at få den vedtaget. Partiets retsordfører Tom Behnke, der selv er en ivrig amatør pokerspiller, er således en glad mand.
”Jeg er en meget glad mand i dag. Vi får lovliggjort et harmløst og ufarligt spil, som spilles af husmødre, fædre og andre almindelige mennesker, som bestemt ikke kriminelle gamblere. Jeg spiller selv poker, og jeg ser det som en hjerneaktivitet og en tankesport” siger Behnke (K) til spn.dk.


Den nye ’turneringspokerlov’ giver dog ikke carte blanche til klubberne. De skal overholde en lang række formalia og begrænsninger. For det første må buy in ikke overstige 300 kroner´, og den samlede præmiepulje må maksimalt udgøre 15.000 kroner. Derudover må arrangøren(e) ikke tjene penge på at afholde turneringer, hvilket vil være en streg i regningen for flere pokerklubber og deres ejere.
Loven træder efter alt at dømme i kraft 1. Januar 2010.

Værd at vide om Lov om offentlig hasard i turneringsform
§ Du skal være fyldt 18 år.

§ Der skal være mindst 10 deltagende spillere

§ Klubben må højest afholde fem turneringer om ugen.

§ Inden turneringen påbegyndes, skal den ansvarlige bevillingshaver kontrollere de tilstedeværende spilleres identitet og sikre, at ingen, der ikke er tilmeldt, deltager i spillet.

§ I buy in må opkræves ét samlet beløb fra hver af de deltagende spillere. Dette beløb må ikke overstige 300 kroner og skal være betalt senest dagen.

§  Turneringspuljen må ikke overstige 15.000 kr. I helt særlige tilfælde kan turneringspuljen overstiger 15.000 kr. En sådan tilladelse må dog højst meddeles to gange årligt.

§ Der må ikke betales kontant. Alle buy ins skal overføres mellem konti i pengeinstitutter eller kreditinstitutter.

§ Den ansvarlige bevillingshaver skal senest 2 måneder efter turneringen er afsluttet  udfærdige et regnskab. I forbindelse med regnskabet skal opbevares oplysninger om samtlige deltagende spilleres navne, adresser og fødselsdatoer.

 







LIVE

TransferLIVE: Mangeårig Superliga-spiller ophæver

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Jacob Rasmussen i chokskifte

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Froholdt med klar transfermelding

– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!

Stjerne flirter med Brøndby

Dansk klub i kæmpe transferscoop

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Brian Riemer med dansk skrækmelding

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Kan købes til spotpris

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

– En sindssygt fed følelse

Dansk profil rygtet væk – nu reagerer klubben

Dansk-pakistaner slår fast: Jeg vil væk

Viola deprimerer De Blå i Napoli

Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner

Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby