Loven baner vej for de mange pokerklubber rundt omkring i landet kan tilbyde deres medlemmer spændende og ikke mindst underholdende pokerturneringer uden risiko for, at politiet sparker døren ind. Bliver loven vedtaget – og det gør den – så bliver det nemlig fuldt ud lovligt at afholde pokerturneringer, hvilket tidligere udelukkende har været forbeholdt landets kasinoer.
Mange restriktioner
Det er de Konservative, der står bag loven, og det anses som en ren formalitet at få den vedtaget. Partiets retsordfører Tom Behnke, der selv er en ivrig amatør pokerspiller, er således en glad mand.
”Jeg er en meget glad mand i dag. Vi får lovliggjort et harmløst og ufarligt spil, som spilles af husmødre, fædre og andre almindelige mennesker, som bestemt ikke kriminelle gamblere. Jeg spiller selv poker, og jeg ser det som en hjerneaktivitet og en tankesport” siger Behnke (K) til spn.dk.
Den nye ’turneringspokerlov’ giver dog ikke carte blanche til klubberne. De skal overholde en lang række formalia og begrænsninger. For det første må buy in ikke overstige 300 kroner´, og den samlede præmiepulje må maksimalt udgøre 15.000 kroner. Derudover må arrangøren(e) ikke tjene penge på at afholde turneringer, hvilket vil være en streg i regningen for flere pokerklubber og deres ejere.
Loven træder efter alt at dømme i kraft 1. Januar 2010.
Værd at vide om Lov om offentlig hasard i turneringsform
§ Du skal være fyldt 18 år.
§ Der skal være mindst 10 deltagende spillere
§ Klubben må højest afholde fem turneringer om ugen.
§ Inden turneringen påbegyndes, skal den ansvarlige bevillingshaver kontrollere de tilstedeværende spilleres identitet og sikre, at ingen, der ikke er tilmeldt, deltager i spillet.
§ I buy in må opkræves ét samlet beløb fra hver af de deltagende spillere. Dette beløb må ikke overstige 300 kroner og skal være betalt senest dagen.
§ Turneringspuljen må ikke overstige 15.000 kr. I helt særlige tilfælde kan turneringspuljen overstiger 15.000 kr. En sådan tilladelse må dog højst meddeles to gange årligt.
§ Der må ikke betales kontant. Alle buy ins skal overføres mellem konti i pengeinstitutter eller kreditinstitutter.
§ Den ansvarlige bevillingshaver skal senest 2 måneder efter turneringen er afsluttet udfærdige et regnskab. I forbindelse med regnskabet skal opbevares oplysninger om samtlige deltagende spilleres navne, adresser og fødselsdatoer.
LIVE
Superliga-LIVE: Her er den første startopstilling
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
LIVE
TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
OPTAKT
OB – Sønderjyske
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud