Loven baner vej for de mange pokerklubber rundt omkring i landet kan tilbyde deres medlemmer spændende og ikke mindst underholdende pokerturneringer uden risiko for, at politiet sparker døren ind. Bliver loven vedtaget – og det gør den – så bliver det nemlig fuldt ud lovligt at afholde pokerturneringer, hvilket tidligere udelukkende har været forbeholdt landets kasinoer.
Mange restriktioner
Det er de Konservative, der står bag loven, og det anses som en ren formalitet at få den vedtaget. Partiets retsordfører Tom Behnke, der selv er en ivrig amatør pokerspiller, er således en glad mand.
”Jeg er en meget glad mand i dag. Vi får lovliggjort et harmløst og ufarligt spil, som spilles af husmødre, fædre og andre almindelige mennesker, som bestemt ikke kriminelle gamblere. Jeg spiller selv poker, og jeg ser det som en hjerneaktivitet og en tankesport” siger Behnke (K) til spn.dk.
Den nye ’turneringspokerlov’ giver dog ikke carte blanche til klubberne. De skal overholde en lang række formalia og begrænsninger. For det første må buy in ikke overstige 300 kroner´, og den samlede præmiepulje må maksimalt udgøre 15.000 kroner. Derudover må arrangøren(e) ikke tjene penge på at afholde turneringer, hvilket vil være en streg i regningen for flere pokerklubber og deres ejere.
Loven træder efter alt at dømme i kraft 1. Januar 2010.
Værd at vide om Lov om offentlig hasard i turneringsform
§ Du skal være fyldt 18 år.
§ Der skal være mindst 10 deltagende spillere
§ Klubben må højest afholde fem turneringer om ugen.
§ Inden turneringen påbegyndes, skal den ansvarlige bevillingshaver kontrollere de tilstedeværende spilleres identitet og sikre, at ingen, der ikke er tilmeldt, deltager i spillet.
§ I buy in må opkræves ét samlet beløb fra hver af de deltagende spillere. Dette beløb må ikke overstige 300 kroner og skal være betalt senest dagen.
§ Turneringspuljen må ikke overstige 15.000 kr. I helt særlige tilfælde kan turneringspuljen overstiger 15.000 kr. En sådan tilladelse må dog højst meddeles to gange årligt.
§ Der må ikke betales kontant. Alle buy ins skal overføres mellem konti i pengeinstitutter eller kreditinstitutter.
§ Den ansvarlige bevillingshaver skal senest 2 måneder efter turneringen er afsluttet udfærdige et regnskab. I forbindelse med regnskabet skal opbevares oplysninger om samtlige deltagende spilleres navne, adresser og fødselsdatoer.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT