Loven baner vej for de mange pokerklubber rundt omkring i landet kan tilbyde deres medlemmer spændende og ikke mindst underholdende pokerturneringer uden risiko for, at politiet sparker døren ind. Bliver loven vedtaget – og det gør den – så bliver det nemlig fuldt ud lovligt at afholde pokerturneringer, hvilket tidligere udelukkende har været forbeholdt landets kasinoer.
Mange restriktioner
Det er de Konservative, der står bag loven, og det anses som en ren formalitet at få den vedtaget. Partiets retsordfører Tom Behnke, der selv er en ivrig amatør pokerspiller, er således en glad mand.
”Jeg er en meget glad mand i dag. Vi får lovliggjort et harmløst og ufarligt spil, som spilles af husmødre, fædre og andre almindelige mennesker, som bestemt ikke kriminelle gamblere. Jeg spiller selv poker, og jeg ser det som en hjerneaktivitet og en tankesport” siger Behnke (K) til spn.dk.
Den nye ’turneringspokerlov’ giver dog ikke carte blanche til klubberne. De skal overholde en lang række formalia og begrænsninger. For det første må buy in ikke overstige 300 kroner´, og den samlede præmiepulje må maksimalt udgøre 15.000 kroner. Derudover må arrangøren(e) ikke tjene penge på at afholde turneringer, hvilket vil være en streg i regningen for flere pokerklubber og deres ejere.
Loven træder efter alt at dømme i kraft 1. Januar 2010.
Værd at vide om Lov om offentlig hasard i turneringsform
§ Du skal være fyldt 18 år.
§ Der skal være mindst 10 deltagende spillere
§ Klubben må højest afholde fem turneringer om ugen.
§ Inden turneringen påbegyndes, skal den ansvarlige bevillingshaver kontrollere de tilstedeværende spilleres identitet og sikre, at ingen, der ikke er tilmeldt, deltager i spillet.
§ I buy in må opkræves ét samlet beløb fra hver af de deltagende spillere. Dette beløb må ikke overstige 300 kroner og skal være betalt senest dagen.
§ Turneringspuljen må ikke overstige 15.000 kr. I helt særlige tilfælde kan turneringspuljen overstiger 15.000 kr. En sådan tilladelse må dog højst meddeles to gange årligt.
§ Der må ikke betales kontant. Alle buy ins skal overføres mellem konti i pengeinstitutter eller kreditinstitutter.
§ Den ansvarlige bevillingshaver skal senest 2 måneder efter turneringen er afsluttet udfærdige et regnskab. I forbindelse med regnskabet skal opbevares oplysninger om samtlige deltagende spilleres navne, adresser og fødselsdatoer.
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED