Spil lovlig turneringspoker fra årsskiftet

Efter en velfortjent sommerferie blev landets folkevalgte endelig præsenteret for De Konservatives nye ‘pokerlov’. Det drejer sig selvfølgelig om loven med den kryptiske formulering ’Lov om offentlig hasardspil i turneringsform’.



Loven baner vej for de mange pokerklubber rundt omkring i landet kan tilbyde deres medlemmer spændende og ikke mindst underholdende pokerturneringer uden risiko for, at politiet sparker døren ind. Bliver loven vedtaget – og det gør den – så bliver det nemlig fuldt ud lovligt at afholde pokerturneringer, hvilket tidligere udelukkende har været forbeholdt landets kasinoer.

Mange restriktioner
Det er de Konservative, der står bag loven, og det anses som en ren formalitet at få den vedtaget. Partiets retsordfører Tom Behnke, der selv er en ivrig amatør pokerspiller, er således en glad mand.
”Jeg er en meget glad mand i dag. Vi får lovliggjort et harmløst og ufarligt spil, som spilles af husmødre, fædre og andre almindelige mennesker, som bestemt ikke kriminelle gamblere. Jeg spiller selv poker, og jeg ser det som en hjerneaktivitet og en tankesport” siger Behnke (K) til spn.dk.


Den nye ’turneringspokerlov’ giver dog ikke carte blanche til klubberne. De skal overholde en lang række formalia og begrænsninger. For det første må buy in ikke overstige 300 kroner´, og den samlede præmiepulje må maksimalt udgøre 15.000 kroner. Derudover må arrangøren(e) ikke tjene penge på at afholde turneringer, hvilket vil være en streg i regningen for flere pokerklubber og deres ejere.
Loven træder efter alt at dømme i kraft 1. Januar 2010.

Værd at vide om Lov om offentlig hasard i turneringsform
§ Du skal være fyldt 18 år.

§ Der skal være mindst 10 deltagende spillere

§ Klubben må højest afholde fem turneringer om ugen.

§ Inden turneringen påbegyndes, skal den ansvarlige bevillingshaver kontrollere de tilstedeværende spilleres identitet og sikre, at ingen, der ikke er tilmeldt, deltager i spillet.

§ I buy in må opkræves ét samlet beløb fra hver af de deltagende spillere. Dette beløb må ikke overstige 300 kroner og skal være betalt senest dagen.

§  Turneringspuljen må ikke overstige 15.000 kr. I helt særlige tilfælde kan turneringspuljen overstiger 15.000 kr. En sådan tilladelse må dog højst meddeles to gange årligt.

§ Der må ikke betales kontant. Alle buy ins skal overføres mellem konti i pengeinstitutter eller kreditinstitutter.

§ Den ansvarlige bevillingshaver skal senest 2 måneder efter turneringen er afsluttet  udfærdige et regnskab. I forbindelse med regnskabet skal opbevares oplysninger om samtlige deltagende spilleres navne, adresser og fødselsdatoer.

 



Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Aldrig set før

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Målmand håber på Brøndby-transfer

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Hænger Chido Obi ud

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Lukas Lerager tæt på denne klub

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Vildt skifte i Superligaen?

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Vanvittig kamp for Manchester United

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Har Brøndby-spiller på blokken

Julebold? Køb billetter til Premier League

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow