Video : Tipsbladet
Superliga

AGF-formand: Vi er i dialog med myndighederne

Lars Fournais, bestyrelsesformand i AGF, fortæller, at klubben er i dialog med Divisionsforeningen, Dansk Erhverv og Erhvervsstyrelsen.

Efter at flere af AGF’s hjemsendte spillere trænede på klubbens anlæg, har AGF været i dialog med de relevante myndigheder. Det fortæller bestyrelsesformand Lars Fournais til Århus Stiftstidende.

De hjemsendte spillere må nemlig ikke arbejde i løbet af deres hjemsendelse, da det er en af reglerne for, at en arbejdsplads - i dette tilfælde AGF - kan få lønkompensation. Flere af klubbens spillere har til gengæld trænet på klubbens anlæg, Fredensvang, i officielt træningstøj fra klubben, og det har sået tvivl om, hvorvidt klubben stadig kan få lønkompensation.

Læs også:Efter træningsbommert: AGF og Randers kan miste støtte fra staten

I AGF er man nu også i dialog med både Divisionsforeningen, Dansk Erhverv og Erhvervsstyrelsen. Det fortæller bestyrelsesformand Lars Fournais over for Århus Stiftstidende.

- Vi har taget en dialog med dem omkring denne situation og gjort det klart, at vi ikke har forsøgt at komme til en uretmæssig kompensation. Det har vi haft en god dialog om, fortæller Lars Fournais og understreger, at spillernes træning ikke er sket med AGF’s viden.

Læs også:AGF om trænende spillere: Ikke noget, vi har instrueret

Jacob Nielsen, der er direktør i AGF, understregede forleden, at klubben har indskærpet reglerne over for spillerne. 

- Vi har ikke været opmærksomme på det, men vi har lukket det strengt ned. Jeg kan sige, at det ikke er på instruktioner fra klubbens ledelse eller medarbejdere, at der bliver trænet. Det kan i øvrigt også ses på billederne, hvor der ikke er nogen trænere. Jeg kan i hvert fald garantere, at det ikke er noget, vi har instrueret, sagde Jacob Nielsen til Viaplay Sport Live

Det er ikke kun i AGF, at hjemsendte spillere har benyttet sig af klubbens træningsfaciliteter. I Randers har flere af Randers FC’s spillere benyttet klubbens træningsbaner til at spille fodbold. 

Læs også:Lyngby på vej tilbage i træning: Før var det ikke moralsk forsvarligt

Læs også:Trods forbud mod at arbejde: Randers FC-spillere på træningsbanen

Læs også:AGF-spillere træner på Fredensvang trods hjemsendelse