Video : Tipsbladet
Superliga

Bo Henriksen: Vi træner stort set ikke i Horsens

Det er blevet til mange kampe på det sidste for AC Horsens, og derfor har den fysiske træning ikke fået meget plads, fortæller klubbens manager Bo Henriksen.

AC Horsens fik sig ét point fra kampen mod EfB tirsdag aften, som er endnu en kamp i en perlerække for den østjyske klub. Det hårde kampprogram har også betydet, at man stort set ikke kan træne almindeligt i Horsens.

Det fortæller klubbens manager Bo Henriksen i et interview med Eurosport 2.

Læs også:Reese erkender børnefejl: For dårligt af os

- Vi træner stort set ikke. Vi har næsten ikke haft en fridag i 12-13 dage. Det har vi ikke, fordi det først går med restitution og at få massage og det ene og det andet. Dagen efter skal de lade op til den næste kamp, siger han og fortsætter:

- Der skal vi se en masse video og sørge for at lave noget taktisk træning og forberede os til kampen. På tredjedagen spiller vi så, og sådan har vi gjort i de her dage. Nu har vi fire dage, så vi har ikke trænet noget som helst fysisk, lyder det fra Bo Henriksen.

Læs også:Troels Bech træt af ungdomsfejl i kampen mod AC Horsens

Endvidere fortæller han, at det mest handler om at få hvilet og indtaget en masse kulhydrater og væske for spillerne. Selv husker Bo Henriksen også en periode fra hans egen karriere, hvor han var udsat for et tæt program.

- Da jeg selv spillede i Ridderminster i 99, der spillede vi 270 kampe på et år. Det er ikke at spille fire kampe på ni dage, men det er voldsomt. Men det er fedt, fordi det er det, vi lever og ånder for. Det er at spille fodboldkampe, fortæller AC Horsens-manageren.

Næste opgave for AC Horsens er to opgør mod Randers.

Læs også:Sen scoring sikrer Esbjerg point trods bizart mål

Læs også:Bedst og værst: Bizar scoring fik enorm betydning