Superliga

Brøndby Stadion skal døbes om

Samtidig med, at Brøndby intensiverer jagten på en hovedsponsor, leder klubben efter en ny sponsor til klubbens stadion.

Tirsdag kunne Brøndby-direktør Jan Lockhart fortælle tipsbladet.dk, at klubben fra den københavnske vestegn regner med at kunne præsentere en ny hovedsponsor indenfor et par måneder. Men det er ikke den eneste ændring, der er på vej hos de blå/gule. I øjeblikket hedder klubbens stadion "Brøndby Stadion", men det kan meget snart ændre sig.

Læs også: Brøndby nedskruer sponsorforventninger

- Reelt leder vi efter en stadionsponsor. Om det bliver den samme som hovedsponsoren, eller det bliver to forskellige virksomheder ved vi ikke endnu, siger Jan Lockhart til tipsbladet.dk.

Tilbage i 2008 blev Jesper "Kasi" Nielsen stadionsponsor i Brøndby, men han valgte at lade klubbens stadion beholde sit gamle navn. Nu har Kasi-Jesper imidlertid trukket sig ud af Brøndby, og derfor skal en ny sponsor nu til. En sponsor, som næppe vil føre Jesper Nielsens stil videre. Meget tyder derfor på, at Brøndby Stadion indenfor få måneder har fået sig et nyt navn.

Brøndby opererer med flere forskellige pakker, når det gælder en stadionsponsor. Både en, hvor en virksomhed "kun" bliver stadionsponor, og en, hvor et stadionsponsorat er en del af en pakke med et hovedsponsorat.

- Brøndby Stadion er et kendt, udbredt og attraktivt vartegn, så for de fleste virksomheder er pakken med hovedsponsorat og stadionsponsorat meget attraktiv, siger Jan Lockhart, der dermed insinuerer, at Brøndbys hoved- og stadionsponsor nemt kan blive et og samme firma.

Brøndby har været uden hovedsponsor - og stadionsponsor - siden den 1. januar i år.