Video : Tipsbladet
Superliga

Hobro vil lave samarbejde med akademi i USA: Det er i opbygningsfasen

Der er endnu ikke noget formelt på plads, men Hobro IK arbejder på et samarbejde med et fodboldakademi i USA. Klubbens talentchef har allerede været i USA i 14 dage for at se nærmere på forskellige muligheder.

Hvis handlen ikke var faldet fra hinanden i 11. time, havde Hobro IK solgt Emmanuel Sabbi for en rekordstor sum denne sommer. Den hurtige offensivspiller har været en stor succes i Himmerland, og han ligner allerede en foregangsmand for en trend.

Hobro har aktuelt fire amerikanere i førsteholdstruppen. Foruden Sabbi er det Christian Cappis, Yosef Samuel og Don Deedson Louicius. Fælles for dem alle er, at de kom til Danmark i en ung alder, og den slags vil Hobro gerne have mere af.

Læs også:Superligaens schweizer: Drillede min agent, da Danmark var bagud 0-3

Nordjyske skriver, at klubbens talentchef allerede i forsommeren tilbragte to uger i USA for at se nærmere på fodboldakademier, som Hobro kan samarbejde med. Et af dem, Kalonji Soccer Academy, arbejder sportschefen på at sætte et egentligt samarbejde op med.

- Det er i opbygningsfasen, og derfor er det hele ikke noget, der er formaliseret endnu. Men det, vi ønsker, er, at vi kan besøge dem og se, hvordan de træner, og Bruno kan blive inviteret herover, så han kan se, hvordan vi træner fodbold i Hobro, siger Jens Hammer Sørensen til Nordjyske.

Læs også:Hobro-spiller: Vil tage en startplads i Malmö og til U21-EM

Af Hobros nuværende amerikanere er førnævnte Sabbi den, der har sat det største aftryk. Han er noteret for tre mål i ti Superliga-kampe i denne sæson, mens landsmanden Cappis har fået et gennembrud med 11 kampe.

Mere beskedent bidrag står Samuel og Deedson Louicius bag. De har spillet henholdsvis fire og nul Superliga-kampe.

Alle fire får en ny mulighed for at spille, når Hobro på søndag gæster Horsens i den første runde efter landsholdspausen.

Læs også:Lumb vil styrke forsvaret: Vi skulle nødigt komme derhen, hvor Silkeborg er

Læs også:Stort overblik: Brøndby giver klart flest Superliga-minutter til udlændinge

Læs også:Tidligere AaB- og Hobro-spiller med til at vende truende nederlag til sejr