11 minutter.
Så lang tid skulle Inter bruge på at sætte lokalrivalen AC Milan på plads, da de to italienske storklubber onsdag mødtes på deres fælles stadion, San Siro.
Edin Dzeko og Henrikh Mkhitaryan scorede hver et mål, da Inter blæste Simon Kjær og resten af AC Milan ud af banen i kampens indledning.
AC Milan kom bedre med i anden halvdel af første halvleg og efter pausen, men kom aldrig tilbage efter den forfærdelige start og tabte 0-2.
Dermed ser det sort ud for den danske landsholdsanfører og holdkammeraterne før returopgøret i Champions Leagues semifinale.
Allerede efter otte minutter var den gal for AC Milan.
Edin Dzeko havde placeret sig bag ryggen på Davide Calabria i forbindelse med et hjørnespark, og da bolden nærmede sig, stak den bosniske skarpretter foden frem og flugtede kuglen i kassen med indersiden.
AC Milan virkede omtumlede og kunne slet ikke dæmme op for Inters aggressive offensiv. Bare tre minutter efter det første mål sov AC Milans defensiv igen.
Federico Dimarco satte fart på kanten og spillede bolden ind foran feltet til en fremstormende Henrikh Mkhitaryan, som pludselig var helt fri i feltet. Med stor koldblodighed passerede han Mike Maignan til 2-0.
Derefter ramte Hakan Çalhanoglu stolpen, og Simon Kjær begik et straffespark, som dog blev annulleret. Men det lignede en kamp, der kunne ende i en nedsabling.
Så skidt gik det imidlertid ikke. AC Milan fik styr på den defensive struktur og spillede offensivt mere og mere modigt, som kampen skred frem.
Små seks minutter inde i anden halvleg kom Junior Messias pludselig til en stor chance i højre side af feltet, men sparkede bolden langt forbi mål.
AC Milan blev skubbet frem af sine tilhængere, som på grund af hjemmebanefordelen udfyldte størstedelen af tilskuerpladserne på det fælles stadion. Og værterne kom tættere og tættere på mål.
Kort efter at Simon Kjær blev udskiftet efter en time, sparkede Sandro Tonali bolden på stolpen. Men mål fik AC Milan aldrig.
Returopgøret spilles tirsdag i næste uge.
/ritzau/

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

– Dumme beslutninger

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Vil købe Oliver Christensen

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever

‘Hop i havet kl 7. og bliv frisk, og så kører vi’

Anthony Jung er i dialog med denne klub

Største Superliga-talenter: ‘Sælges for 200 mio.’

FCK har stjerner tilbage til guldbrag

– Lad nu være med at kalde mig gammel!

Jan Mølby: Han når til tops

Vilde Jens Stage kan gå i De Bruynes fodspor

Hylder “lynet” Osula

Chok: Ronaldo overvejer kraftigt at vende tilbage

Se tallene: Her overgår FCM-profil Froholdt

Arsenal tæt på kæmpekøb

Comeback lurer: De overvejer Steven Gerrard

Supercomputer: Så stor er chancen for FCK-guld

Kan blive Alonsos første Real Madrid-køb

Ostehold deprimerer De Blå

De tårner over AGF på transfers

Foreslår Wrexham at hente dansk angriber