Video : Tipsbladet
Superliga

Priske om Evanders attitude-problem: Skal helst ikke ske i vores klub

FC Midtjyllands Evander og Mabil skændtes tydeligt om et frispark i slutningen af pokalkampen mod Fremad Amager, og det er nu noget, som klubben vil få ordnet internt.

FC Midtjylland vandt i sidste sæson den danske pokalturnering, men de forsvarende mestre røg torsdag aften ud efter et nederlag på 0-1 til 1. divisionsklubben Fremad Amager. Dermed nåede midtjyderne kun at spille én kamp i denne sæson, og så var deres pokaleventyr slut.

Nederlaget var dog ikke det eneste, som FCM tog med hjem til heden, da man i slutminutter oplevede en særpræget situation mellem Evander og Awer Mabil, som var meget uenige om, hvem der skulle sparke et frispark.

Her pegede FCM-bænken på Mabil, hvilket fik Evander til at stille sig ved midterlinjen, og da Mabils forsøg ramte toppen af Fremad Amager-muren og gik til hjørne, reagerede brasilianeren med at klappe ud mod Brian Priske og Co.

For Priske vedkommende er det nu en situation, som der skal tages hånd om. Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.

- Det er ikke nogen ønskelig situation for nogen af os. Men vi håndterer det internt, og så er der egentlig ikke meget mere at sige til det, siger han og fortsætter:

- Det er for tidligt at tale om straf. Vi har heldigvis et par dage til næste kamp, men dette skal helst ikke ske i vores klub. Fodbold er følelser. Det er emotionelt. Det er nogle fantastiske mennesker, vi har med at gøre, og nogle gange så vil de vinde lidt mere, end hvad godt er, lyder det fra Brian Priske

FC Midtjylland spiller igen søndag, hvor de får besøg af OB i Superligaen.

Læs også:Jesper Hansen om pokalfiasko: Vi manglede dna og power

Læs også:FCM stiller med stærke folk på Amager

Læs også:FC Midtjylland bekræfter ny spiller: Forsvarer får femårig aftale

Læs også:FCM indleder titelforsvaret i pokalen: Fem normale startere sidder over

Læs også:Optakt: FC Midtjylland - OB