Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Thomasberg: Vi skal sælge for millioner for at nå fordums spillerbudget

Randers FC er et stykke fra klubbens tidligere spillerbudget, men det er ikke umuligt at nå derop med nogle store spillersalg, vurderer cheftræner Thomas Thomasberg.

Det er ikke så mange år, siden Randers FC havde ambitioner om at løfte økonomien op på niveau med FC Midtjylland, AGF og OB, men i dag er der et stykke derop. Især FCM er praktisk talt umulig at nå inden for de kommende år.

Randers' spillerbudget er skrumpet eftet et par sæsoner, hvor klubben lå i bunden af Superligaen, og den for halvandet år siden skulle bruge en stærk slutspurt for at undgå nedrykning. Men cheftræner Thomas Thomasberg tror på, at Randers kan nærme sig fordums spillerbudget.

Læs også:Succes-træner i Superligaen: Vi kunne lige så godt have tabt kampene

Den hurtigste måde at gøre det på er at sælge nogle spillere for mange millioner for så at investere de penge i truppen igen.

- De kan de gode sportlige resultater forhåbentlig bidrage til. Både i form af sponsorater og indtægter på kampdage. Men skal vi løfte vores budget med syv-otte millioner kroner, så skal der også spillersalg til. Det kan flytte noget. Men det er jo heller ikke urealistisk, at man indimellem kan lave et spillersalg i den størrelsesorden, siger Thomasberg til Randers Amtsavis.

Læs også:Randers FC hentede en midtbanespiller, men har nu en midtstopper

Tipsbladet opgjorde i september de 14 Superliga-klubbers spillerbudgetter. Her lå Randers FC på 28 millioner kroner årligt, men eksempelvis OB var noteret for 36 og AGF 44 millioner (AGF har dog siden anfægtet det tal).

Til gengæld er FC Midtjylland, som Randers tidligere aspirerede mod, stukket af. Klubbens spillerbudget lå ifølge Tipsbladets analyse på 95 millioner kroner, altså over tre gange så meget som Randers FC's.

Omvendt har Thomasberg og co. forvaltet pengene godt indtil videre i denne sæson. Holdet ligger på tredjepladsen, og det er dermed kun FC MIdtjylland og FC København, der har hentet flere point.

Læs også:Thomasberg stolt af Randers-defensiv: Bundu var usynlig

Læs også:Det lærte vi af Superligaen: 3-5-2 pynter i Brøndby

Læs også:Rundens Hold i Superligaen - 12. runde