1. division

AGF skriver med ung georgier

AGF har i dag skrevet kontrakt med 18-årige Lasha Shindagoridze, der kom til klubben allerede 8. januar.

8. januar kom de tre georgiere Giorgi Diasamidze, Davit Skhirtladze og Lasha Shindagoridze til AGF for at forstærke klubbens U/19-hold. I dag har AGF så skrevet en halvandenårig kontrakt med sidsnævnte, efter ahn fyldte 18 år i går.

- Lasha er en spændende offensivspiller, der på mange måder minder om David Devdariani. Han er teknisk dygtig og meget uortodoks i både stil og bevægelsesmønster. Han har et godt løb med bolden, afslutter godt og kan bruges både som spids eller venstre kant. I første omgang er han en klar forstærkning af vores U19-hold, men han har også kvaliteterne til på sigt at tage skridtet op på højeste niveau, siger sportschef Brian Steen Nielsen.

Ud over de tre ungdomsspillere har AGF allerede georgieren David Devdaryani i førsteholdstruppen. AGF har ligeledes hentet den unge islænding Jón Dadi Bödvarsson til klubben. Han er også tiltænkt en rolle på klubbens U/19-hold, indtil han efter planen skal returnere til sin ejerklub, Selfoss, til sommer.

Giorgi Diasamidze skrev allerede kontrakt med AGF den 14. januar. I første omgang fik han en halvårg aftale. Den tredje unge georgier Davit Skhirtladze kommer først på kontrakt til sommer.