Superliga

Brøndby-fans boykotter FCK-kamp

Flere af Brøndbys fans nægter at komme til udekampen mod FC København, da der skal afleveres fingeraftryk

Tipsbladet kunne i januar afsløre, at Brøndby indfører et sikkerhedssystem i forbindelse med udekampen mod FC København, hvor der skal afleveres fingeraftryk for dels at købe billet til kampen og igen ved indgangen til stadion.

Det drastiske initiativ kommer som en direkte følge af de mange episoder med Brøndby-fans, der har skabt ballade ved klubbens udekampe - værste eksempel netop i Parken i september 2010, hvor afbrændte sæder, massiv hærværk og slagsmål med politiet skæmmede kampen på banen.

Nu meddeler en gruppe, der kalder sig 'alle Brøndbys IF's aktive fangrupper' at man vil boykotte kampen og opfordre alle andre Brøndby-fans til at gøre det samme som direkte følge af fingeraftryks-systemet. Et system, som fansene mener rammer folks personlige frihed og kriminaliserer dem. 

- Alle Brøndby IF’s aktive fangrupper kan ikke leve med at skulle sidestilles med forbrydere og kriminelle, blot fordi man skal ind og se en fodboldkamp, hvorfor alle Brøndby IF’s aktive fans har valgt at boykotte kampen endegyldigt. Vi mener det er et forkert signal Brøndby IF sender til omverdenen, om at alle klubbens fans bør behandles som kriminelle, lyder det i pressemeddelelsen.

LÆS OGSÅ: Brøndby kræver fingeraftryk af fans

- Det er vores håb, at alle Brøndbyfans vil deltage i dette massive boykot og stå sammen mod dette kriminaliserende tiltag, så sammenholdet og fællesskabet, som Brøndby IF’s fans er kendt for, kan sejre ikke bare på selve kampdagen, men i hele derbyweekenden.

Det er gruppernes opfattelse, at Brøndbys tiltag ødelægger det ellers positive sammenhold klub og fans imellem.

Grupperne af fans har dog ikke tænkt sig blot at blive hjemme i weekenden i marts, hvor kampen bliver spillet. Der bliver barslet med markante happenings over hele weekenden for at bakke så meget op om spillerne som overhovedet muligt, lyder det i meddelelsen.

Læs meget mere om Brøndbys initiativ omkring kampen i Parken her