• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Kenneth Jensen

Nye skader i AaB-forsvaret: Skaden brød en smule op igen

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Både Kasper Pedersen og Jakob Ahlmann missede mandagens træning i AaB.

Af Kenneth Jensen

Nordjyderne AaB fik en vigtig sejr, da det blev til 1-0 fredag over OB, men der var en smule malurt i bægeret, da klubben mandag var på træningsbanen.

Her trænede hverken Kasper Pedersen eller Jakob Ahlmann.

Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud

Førstnævnte var ikke med i kampen lige inden landsholdspausen, fordi man ville spare ham, så han var helt klar til opgøret mod OB, og derfor startede han også inde mod fynboerne. Men måtte udgå i anden halvleg af kampen. 

- Det var hverken med min eller hans gode vilje, at vi måtte skifte "P." ud, for han er selvfølgelig rigtig træt af, at hans skade åbenbart brød en lille smule op igen. Vi var ellers sikre på, at han var ovre det, men sådan er det med skader. Det kan være noget tricky noget, og det er en lidt besværlig skade, som "P." har, siger træner Jacob Friis til Nordjyske.

Læs også:Riddersholm ærgrer sig: Endnu engang annulleres et mål fejlagtigt

Jakob Ahlmann kunne heller ikke træne mandag, og det er uvist, om han når at blive klar til kampen mod SønderjyskE søndag. I forvejen er nordjyderne uden Rasmus Thelander, der er skadet, mens Lukas Klitten er på vej tilbage fra et brækket ben.

AaB ligger før kampen mod SønderjyskE som nummer otte i Superligaen. Bare tre point efter Brøndby på tredjepladsen.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland - Randers FC

Læs også:Hobro-spiller: Det er uacceptabelt for et hold som Hobro

Læs også:Skarp FCK-angriber nedlægger Esbjerg i Parken