FC København var i fuld kontrol, da de fortsatte den flotte sæsonstart med at slå AGF sikkert i Parken. En målløs første halvleg med flere gode københavnske chancer, blev afløst af to mål til FC København, der vandt 3-0 og gensatte sig på Superligaens førsteplads.
Det var en første halvleg domineret af det københavnske af de to gange “Byens Hold”. FC København ville have bolden og fik lov at have det af gæsterne fra AGF. Det udmøntede sig ganske naturligt i flere gode chancer til ‘Løverne’.
Den første var dog til en sjælden en til gæsterne, da Søren Bergs afslutning efter en halvclearet dødbold blev afrettet af Aron Johannson, men Johan Wiland diskede op med en flot refleksredning. Den mulighed blev minuttet efter vekslet til en FCK-chance. Andreas Cornelius sparket et hårdt, fladt indlæg ind mod Steffen Rasmussen, der skidt fik puffet bolden væk. Bolanos nåede dog aldrig frem til riposten.
AGF’s georgiske angriber Devdariani havde generelt en skidt første halvleg, hvor ikke meget lykkedes, og den kunne have kulmineret i et selvmål, da angriberen næsten snublede i et Cornelius-hovedstød og ramte stolpen. AGF havde det held, som FC København også havde i midtugens Champions League-kvalifikationssejr over Club Brügge. Og bolden kunne sparkes væk.
FC København-angrebene fortsatte med at buldre mod det aarhusianske mål. Bolanos kunne være blevet kampens første målscorer, men hans lob og akrobatiske halvflugter blev aldrig rigtig farlig. Bolanos havde generelt problemer i de kampafgørende aktioner. Et flot kontraangreb løb ud i sandet med costaricanerens dårlige berøring senere i 1. halvleg.
Hvad 1. halvleg manglede, havde anden halvdel af kampen. Mål. Og det første var et af dem, der vil blive taget med i målkavalkader efter sæsonen. Bolanos, der havde problemer med selv at befinde sig i målfarlige positioner, kunne i stedet iscenesætte. Costaricanerens højre fod gravede ind under bolden og lobbede Cesar Santin fri. Brasilianeren tøvede ikke, kastede sig frem i bolden og prikkede den over Steffen Rasmussen. 1-0.
Det var efter AGF’s bedste forsøg i kampen. En lumsk Søren Berg-afslutning med venstre, der blev tippet til hjørne af Wilands svenske negle.
I stedet var det FCK foran 1-0, og med en halv time igen lukkede unge Cornelius reelt kampen, da han trak tilbage i banen og uden for feltet udplacerede Steffen Rasmussen med en følt venstre inderside. Hans fjerde mål i de fem første Superliga-kampe.
Hjemmeholdet kunne være kommet yderligere foran, da en AGF-hånd gav straffespark. Santins klassiske, nølende tilløb gav dog ikke held denne gang, og sparket ramte på overliggeren.
Ti minutter før tid fik Cesar Santin revanche for sit brændte straffespark. Cornelius blev nedlagt i feltet, og så eksekverede brasilianeren sikkert på det efterfølgende straffespark til 3-0.
FCK fik flere chancer, som AGF åbnede op bagtil, men det udmøntede sig ikke i flere mål.

TransferLIVE: Barça vil lukke kæmpetransfer

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Nu går de all-in på Højlund

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Monstertransfer i Premier League?

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Nu bekræfter FCK

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Gareth Southgate i chokskifte?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Chokerstatning for Thomas Frank?

Sov ikke efter nederlag til Danmark

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Morten Hjulmand til storklub?

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!

Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Klar melding om Morten Karlsen

“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Kaoskamp ved klub-VM

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

In or out? FCK har brug for klarhed!

Kæmpetransfer på plads

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Dansker forlader Brentford

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil

Her er Esbjergs nye cheftræner

Real Madrid vil hente Liverpool-profil