• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Superliga-boss om Dubai: Vi tager det gerne op og diskuterer

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Hvis klubberne i Superligaen gerne vil tage en fælles diskussion om træningslejre, er direktøren for Divisionsforeningen klar til at gøre det. Men det kræver enighed, hvis de skal lave retningslinjer eller aftaler.

Af Anders Dehn

FC København har droppet Dubai som destination for træningslejre i de kommende år. Brøndby IF vil tage det op til overvejelse. Og FC Midtjylland vil ikke rigtig sige noget.

De tre klubber, som i denne og næste uge rejser til Dubai, har håndteret kritikken af deres destination på forskellig vis. Det illustrerer måske meget godt det dilemma, de står i. Af samme årsag burde klubberne måske i fællesskab drøfte, hvordan de går til den slags beslutninger.

Læs også: Danske klubbers penge ender i hænderne på formodede krigsforbrydere

En af Superliga-klubberne har uden for citat luftet muligheden for at bringe emnet op I Divisionsforeningen, som er klubbernes organisation. Det er foreningens direktør, Claus Thomsen, bestemt ikke afvisende over for.

- Det har været oppe at vende før. Der er jo af og til de her diskussioner. Vi har ikke hørt noget fra vores medlemmer (altså klubberne, red.) i den her omgang, men det er noget, som vi gerne tager op og diskuterer, siger han til tipsbladet.dk.

Læs også: Ekspert om Dubai: Det er som statskontrolleret menneskehandel

Det virker oplagt, at Divisionsforeningen danner ramme om sådan en diskussion, når nu det er her, klubberne samles. Men hvis der også skal træffes egentlige beslutninger og udstikkes retningslinjer eller laves en aftale, skal medlemmerne være enige.

- Det er noget, der fordrer en form for enighed. Det er jo kontroversielt at gribe ind i almindelige erhvervsvilkår for virksomheder. Det er jo ikke forbudt for virksomheder at arbejde i Dubai; der er ingen regeringsbeslutning, der opfordrer til, at virksomheder ikke gør det. Det vil altid være udgangspunkt for diskussionen, siger Claus Thomsen.

Læs også: Superliga-klubber svarer på Dubai-kritik: Det gør indtryk på os

- Hvor man så lander henne, hvis man tager den op, om der er sympati for at skabe retningslinjer eller en egentlig aftale om at gøre noget, er vanskeligt at forudsige.

Det er også svært at spå om, hvor langt de rent faktisk ville kunne gå, hvis der skulle være enighed om at forpligte hinanden til for eksempel ikke at rejse til bestemte lande. Claus Thomsen vurderer, at man muligvis vil kunne lave en aftale og så indskrive sanktioner, hvis man bryder den, men han tør ikke lægge hovedet på blokken.

Han kan dog godt sætte sig ind i dilemmaet mellem sportslige og etiske hensyn, som klubberne bokser med. Man kommer dog ikke til at høre ham give offentligt udtryk for en holdning til, hvad de skal gøre.

- Jeg kan sagtens forstå dilemmaet. Men derfra til uden diskussion at anbefale det ene og det andet, det tilkommer ikke os, siger han.

Læs hele tipsbladet.dk’s tema om træningslejrene i Dubai her.