• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Claus Steinlein: Selv Manchester United og Barcelona misunder os

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Selv FC Barcelona og Manchester United misunder FC Midtjyllands data-setup, lyder det fra direktør Claus Steinlein.

Af Ole Hoffskov

FC Midtjyllands fundament er bygget op på klubbens eget akademi og ikke mindst de data, Superligaens tophold har adgang til via Smartodds og klubejer Matthew Benham. Alt i alt er det med til at stille FC Midtjylland i en unik position, fastslår administrerende direktør Claus Steinlein i et interview med Børsen.

FC Midtjylland har de seneste to år lavet overskud på mere end 120 millioner kroner, og det er først og fremmest spillersalg, der har gjort økonomien kernesund på den jyske hede.

I løbet af de seneste år har FCM formået at sælge akademispillere som Andreas Poulsen, Rasmus Nissen, Pione Sisto og Paul Onuachu, mens det også er blevet til store gevinster på "Smartodds-spillere" som Alexander Sørloth og Dominik Drexler.

Det hele startede dog med etableringen af klubbens akademi for 16 år siden, og i dag kan ulvene præsentere et setup, der får selv de største klubber i verden til at nikke anerkendende, fortæller Stelnlein.

Læs også:Steinlein dummede sig: Jeg måtte give van der Vaart en undskyldning

- Flemming Broe og jeg besøgte Nantes i 2003 for at se deres talentakademi, som de hvert år bruger 30 mio. kr. på. Dengang sagde alle danske klubber, at det var uopnåeligt herhjemme. I Midtjylland mener vi, at alt kan lade sig gøre, og derfor fandt vi også en skandinavisk model. I starten fik vi meget kritik for det, også af DBU, fordi det ikke passede til kulturen herhjemme, siger Claus Steinlein til Børsen og tilføjer:

- Sådan er det at være firstmovers. Så får man lidt slag på næsen. Faktum er, at vi i dag har et data-setup, som selv Manchester United og FC Barcelona misunder os.

I sommeren 2019 slog FC Midtjylland dørene op til idrætsfriskolen Guldminen, hvor man snart har børn hele vejen fra 0. til 9. klasse. Her skal børnene foruden deres skolegang også skal udvikle deres talent for at spille fodbold.

Ambitionerne for Guldminen er også tårnhøje i FC Midtjylland.

Læs også:Kommentator tvivler på FCM-kultur: Europæisk er de røv og nøgler

- Jeg er skuffet, hvis vi om 20-30 år ikke har udviklet en spiller, der vinder Ballon d’Or. Det er det, jeg står op for, det, vi drømmer om, og det, vi bygger en skole for. På den her måde kommer vi dagen lang, hver dag året rundt, til at tænke over, hvad det kræver at nå dertil. Jeg så det samme, da vi startede akademiet og sagde det med at få to spillere med til VM 2010. Det gjorde, at indersideafleveringerne skulle være lidt hårdere.

- Vi skulle ikke bare vinde U17- og U19-ligaerne, vi skulle træne hårdere, tiltrække de bedste trænere og spillere. Og så fik vi Simon Kjær og Winston Reid med til VM i Sydafrika. Så vi skal dælme have en spiller, der kommer op og spiller på den helt store klinge og vinder Ballon d’Or, sagde Steinlein i et interview med Tipsbladet i januar 2019.

FC Midtjyllad topper lige nu Superligaen med et forspring på 12 point ned til FC København. 

Læs også:Troels Bech er hjemme igen: Se hans mest suveræne citater

Læs også:Tidligere FCM-profil: International fodbold er hardcore business

Læs også:Medie: Spillerne i FC Midtjyllands søsterklub går ned i løn