• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Rusland er blevet tildelt en klækkelig bøde og risikerer en pointstraf i kvalifkationsturneringen til EM 2016 grundet tilskuerproblemer i kampen mod Tjekkiet.

Af Johan Haarløv

Uefa's disciplinærudvalg har tildelt det russiske fodboldforbund en bøde på 120.000 euro ovenpå uroligheder med landets fans i forbindelse med fredagens opgør mod Tjekkiet. Derudover risikerer holdet at blive fratrukket seks point i den kommende EM-kvalifikation, i fald de russiske fans ikke kan holde sig på måtten ind til 2016.

Uefa begrunder deres straf med henvisning til de russiske fans upassende opførsel, samt det faktum at der blev affyret fyrværkeri på stadion og medbragt ulovlige bannere til kampen mod Tjekkiet.

Det vides dog endnu ikke, hvilke konsekvenser gårsdagens uroligheder mellem polske og russiske fodboldtilhængere får for de to landes fodboldforbund, men med dagens dom in mente kunne meget tyde på, at det bliver en usædvanlig hård dom.