• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Mads Bye Marboe

Frustreret Makienok: Havde ikke forventet, det skulle gå sådan her

Foto: Getty Images

Simon Makienok er ærgerlig over, at han endnu en gang er blevet forhindret i at fokusere på spillet på banen.

Af Mads Bye Marboe

Simon Makienok kunne lørdag erklære sig coronafri. Danskeren er en af fire Dynamo Dresden-spillere, der har været smittet, hvorfor klubbens spillere har været i karantæne i 14 dage.

Det betød også, at et par af klubbens kampe er blevet rykket ind i et i forvejen tæt kampprogram, og det frustrerer angriberen, at man nu ikke har samme konkurrencevilkår som de andre hold i 2. Bundesligaen.

- Det har været enormt frustrerende, og bare internt på vores hold har der været sindssygt mange diskussioner og debat omkring, hvad det her ville gøre. Vi har godt kunne fornemme, hvad DFB gerne ville, og de vil selvfølgelig gerne have det hele afsluttet hurtigst muligt, men vi tænkte, at det her ville sætte en stopper for det.

Læs også:Simon Makienok testet positiv for coronavirus

- Men i realiteten er vi bare blevet sat endnu længere tilbage, end vi var i forvejen, og det har gjort, at de uger, hvor vi kunne træne sammen som hold, ikke har kunnet gøre det - til forskel fra de andre hold. Det har selvfølgelig gjort det noget svære for os, og de kampe, vi allerede skulle have spillet, er blevet flyttet hen i et allerede komprimeret program, og det bliver selvfølgelig svært at skulle igennem alle de runder på så kort tid, siger han til TV3 Sport.

Makienok har været alvorligt plaget af skader i de senere år, og netop som han var kommet tilbage på sporet i Dresden, brød coronavirussen ud i Europa og Tyskland.

Af denne grund er Makienok atter blevet forhindret i at fokusere på spillet på banen, og det har den tidligere Brøndby-spids haft svært ved at håndtere.

Læs også:Hradecky kritiserer tyske fodboldledere: De skulle have spurgt spillerne

- Jeg føler lidt, at det er typisk min karriere. Jeg føler, at alt, jeg har kunnet blive ramt af, er jeg blevet ramt af, og selvfølgelig var det også mig, der skulle testes positiv for corona, da det kom. Det har været en enormt mærkelig periode og frustrerende.

- Det, der er sværest for mig, er at leve i sådan en uvished, og der har hele tiden været ting, der har gjort, at jeg ikke kunne præstere. Det har det også gjort nu her, så det er selvfølgelig en masse ting, man skal bekæmpe mentalt og lade være med at fokusere på. Det gør jeg også, og jeg synes også, at jeg er god til det, men det var ikke sådan her, jeg havde forventet, at det her halve år skulle gå.

29-årige Makienok har kontraktudløb efter denne sæson.

Læs også:Yussuf Poulsen: Alle kan frit bestemme, om de vil spille eller ej

Læs også:Endnu en spiller tester positiv for corona i Dynamo Dresden

Læs også:Makienok jubler: Fri for coronavirus

Superliga

Optakt: Hobro IK - Lyngby Boldklub

Den første af to gyserkampe om overlevelse i Superligaen spilles i Hobro, hvor Lyngby kommer på besøg mandag aften.

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC Nordsjælland - AaB

AaB kan vinde for fjerde gang i træk i Superligaen, og de møder et groggy FC Nordsjælland-mandskab. Nordjyderne har revanche til gode efter 0-4-nederlaget mod Farum-klubben i fjor.