• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Andreas Arp

Mkhitaryan vil vinde mesterskab

Mkhitaryan vil vinde mesterskab
Foto: Alex Grimm/GettyImages

Armenske Henrikh Mkhitaryan ser frem mod den nye sæson.

Af Andreas Arp

Det er nu ved at være et år siden, at Manchester United hentede armenske Henrikh Mkhitaryan i Borussia Dortmund efter en fabelagtig sæson, hvor han blev kåret til årets spiller i Tyskland. 

Offensivspilleren kan dog se tilbage på en sæson, hvor det har været meget op og ned i det engelske. I Premier League har præstationerne været meget svingende, mens kantspilleren i Europa League var en af de afgørende spillere for United gennem hele turneringen.

Nu ser armeneren og Manchester United så frem mod en ny sæson, der blandt andet byder på Champions League-fodbold. Mkhitaryan vil dog også gerne kæmpe med om et andet trofæ:

- Champions League er hvor United hører til, og vi er alle glade for at skulle spille i turneringen igen. I den nye sæson vil vi helt sikkert kæmpe med om mesterskabet, fortæller han til klubbens hjemmeside.

Udover 41 optrædener, 11 mål og 3 trofæer bød sæsonen også på et mindre kontrovers med træner José Mourinho, hvor Mkhitaryan i en lang periode i efteråret sad helt uden for truppen. Men det kunne tyde på, at forholdet imellem de to er blevet bedre:

- José er en vinder. Han arbejder utrolig hårdt for at vinde hver eneste kamp og for at være sikker på, at vi alle er klar til at yde 100 procent. Han giver os følelser og motivation. Jeg har lært meget af ham og vil fortsætte med at gøre det, fortæller Mkhitaryan yderligere til klubbens hjemmeside. 

Manchester United starter Premier League-sæsonen ud med at møde West Ham hjemme på Old Trafford.

Superliga

Mere Superliga

Fokus