• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Martin Davidsen

EfB-back forstår klubbens nej: Hjælper ikke at surmule

EfB-back forstår klubbens nej: Hjælper ikke at surmule

Ryan Johnson Laursen drømmer om at komme til udlandet, men han har forståelse for, at EfB siger nej til at sælge.

Af Martin Davidsen

Ryan Johnson Laursen har i en længere periode været i udenlandske klubbers søgelys, men højrebacken er fortsat i Esbjerg. Det skyldes blandt andet, at EfB senest i vinter sagde nej til at sælge spilleren trods interesse for udlandet. 

EfB har gjort det klart, at man ikke ønsker at sælge højrebacken i den nuværende situation, og selvom Ryan Johnson Laursen gerne vil videre til udlandet, forstår han klubbens nej.

Læs også: AZ: Ryan Johnson Laursen vil hertil

- Det hjælper jo ingenting at sætte sig over i et hjørne og surmule, men det ramte mig da lige, da Esbjerg vendte tommelfingeren nedad. Jeg har jo en drøm om at komme af sted på et tidspunkt. Men jeg vil også sige, at jeg har fuld forståelse for EfB's beslutning, siger Ryan Johnson Laursen til JydskeVestkysten.

I øjeblikket arbejder Johnson Laursen på at blive klar til forårspremieren. Han døjer med problemer i baglåret, og det er endnu uvist, om han bliver helt kampklar til Esbjergs kamp mod FC København den 28. februar. 

Superliga

Mere Superliga

Fokus