• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Dehn

Dansk klub vil hente 22 spillere fra rival: Hellere os end FC Nordsjælland

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

HB Køge vil tilbyde 22 ungdomsspillere fra FC Roskilde at skifte klub, fordi det forleden forlød, at sidstnævnte ville lukke sin talentafdeling. Det er dog ikke tilfældet, fastholder Roskilde-chef.

Af Anders Dehn

I HB Køge kender de en god mulighed, når de ser den. Derfor sprang klubben til, da det i sidste uge forlød, at FC Roskilde ville lukke sin ungdomsafdeling ned. HB Køge varslede 1. divisionsrivalerne om, at klubben ville tage kontakt til 22 ungdomsspillere i Roskilde og tilbyde dem at skifte klub. Hidtil har den kontaktet 11 af dem.

Det bekræfter administrerende direktør, Per Rud, til Ekstra Bladet.

- Det har vi kun gjort, fordi Roskilde kom ud med en melding om, at ungdomsafdelingen ville lukke. Vi ser jo hellere de bedste talenter havner i HB Køge frem for i FC Nordsjælland.

Læs også:Presset NordicBet Liga-klub lukker ungdomsafdelingen

- Mange har selv søgt mod vores klub. Så kan man altid diskutere, om 22 spillere er for mange fra én klub. Men situationen her er ekstraordinær med Roskildes udmelding.

I sidste uge skrev lokalmediet sn.dk, at FC Roskilde ville lukke hele sin ungdomsafdeling. Det afviste klubbens ejer, Carsten Salomonsson, men han medgav, at store forandringer var på vej. Blandt andet er alle trænere og ledere blevet opsagt med øjeblikkelig virkning.

Men ungdomsarbejdet fortsætter, enten i FC Roskilde eller i moderklubben RB06.

Læs også:FCR-ejer afviser: Vi lukker ikke ungdomsafdelingen

- Det her er rettidig omhu, at vi opsiger trænerne, mens vi undersøger, hvordan vi kommer videre og inden, der er noget der går galt. Vi er ved at rekonstruere afdelingen, og vi skal afsøge det hele de næste tre uger, og så ser vi, på hvilket niveau vi fortsætter på, sagde Salomonsson til sn.dk.

- Hvad der så kommer i FCR-regi eller i RB-regi, er der ingen der ved lige nu - det kommer an på, hvor mange penge, der kan skaffes. Intet er lukket, og dem der er opsagt, kan lige så godt blive ansat igen. Det kræver nogle sponsorindtægter, men vi kan ikke bare gå og vente på i måneder på, at det sker, og at det så måske går galt til sidst.

Usikkerheden om ungdomsarbejdet i Roskildes fremtid til trods er det dog langt fra sikkert, at Per Rud og co. får held med at lokke talenterne de 25 kilometer sydpå til Køge. Direktøren siger selv, at det måske ender med, at to-tre stykker havner på en aftale i hans klub.

Læs også:FC Roskilde vil gøre ungdomsafdeling selvstændig

Læs også:Politikere kigger på FC Roskilde-aftale

Læs også:Skuffet Roskilde-chef: Vi er jo reelt chanceløse

---------------------------

Se FC København vs. Piast Gliwice i Europa League-jagt på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus