• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Victor Risager

Officielt: Bayer Leverkusen henter ombejlet argentiner

Foto: Getty Images

Bayer Leverkusen sikrer sig 21-årig argentiner på lang aftale.

Af Victor Risager

Exequiel Palacios har længe været rygtet på vej til Europa, hvor klubber som Inter og Real Madrid blandt andet har været meldt interesserede.

Nu er han endelig skiftet til europæisk fodbold, men det er ikke en af de ovennævnte klubber, der har sikret sig den argentinske midtbanespiller. Det er i stedet tyske Bayer Leverkusen, der har hentet Palacios i River Plate og udstyret ham med en kontrakt indtil sommeren 2025.

Læs også:FC København møder storklub i Europa League

Det bekræfter klubben på sin hjemmeside.

Leverkusens direktør Rudi Völler glæder sig over tilgangen og understreger, at tyskerne har haft et godt øje til Exequiel Palacios i et stykke tid:

- Exequiel Palacios er en teknisk begavet midtbanespiller, der er i stand til at score mål, og han har evnen til at involvere sine holdkammerater. Han passer virkelig godt ind på vores hold og den måde, vi spiller på, siger direktør Rudi Völler ifølge klubbens hjemmeside.

- Vi har set på Exequiel Palacios i lang tid, og han er virkelig imponeret over os. I sin sidste kamp for River Plate vandt han den argentinske pokalturnering og i 2018 vandt han Copa Libertadores, og han var i finalen i denne konkurrence igen i november med River Plate. Exequiel har opnået meget på trods af sin unge alder. Han skiller sig ud med sin fodboldevne og sin bemærkelsesværdige mentalitet.

Exequiel Palacios, 21 år, har spillet 77 kampe for River Plate og står også noteret for fire landskampe for Argentina.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.