• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Ligue 1 Mikkel Sloth

PSG-boss om Mbappé: Tør ikke garantere at han bliver

Foto: Michael Steele/Getty Images

Paris Saint-Germains sportsdirektør, Leonardo, tør ikke garantere klubbens fans, at Kylian Mbappé bliver i Paris

Af Mikkel Sloth

Som det ofte er med verdens største fodboldstjerner, er der hele tiden masser af rygter om deres fremtid. Sådan er det også med Kylian Mbappé, der ofte bliver rygtet væk fra Paris Saint-Germain, hvor særligt Real Madrid kædes sammen med den unge superstjerne.

Derfor havde fans af Paris Saint-Germain nok gerne hørt klubbens ledelse love, at den franske verdensmester ikke er på vej væk - men de bliver i så fald skuffede. 

I et interview med det fransk medie Le Parisien lovpriser klubbens sportsdirektør, Leonardo, Kylian Mbappé og hans betydning for holdet. Garantierne for at han ikke bliver solgt, må man dog lede længe efter.

- Jeg lover ikke noget af to grunde. For det første fordi, jeg ikke er ansvarligt for alt, hvad der sker i denne klub. Og for det andet fordi, jeg ikke vil komme med løfter uden at være sikker på, at jeg kan holde dem, lyder den, for PSG-fans, bekymrende besked fra sportsdirektøren.

Leonardo slår dog samtidig fast, at klubben vil gøre alt i sin magt på at holde på Mbappé, og at den 20-årige forward virker glad i den franske storklub. Samtidig vil det kræve en gigantisk pose penge at købe ham fri, så indtil videre kan klubbens fans trods alt med god grund håbe på, at han også spiller for de franske mestre i næste sæson.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: Esbjerg fB - AaB

Det kan meget vel komme til at handle om nerver, tålmodighed og endnu flere nerver, når Esbjerg fB hjemme møder AaB. Hvem vinder?

Optakt: AGF - Randers FC

Superligaen er endelig på programmet igen, og ingen kampe har vi ventet længere på end denne. Den bliver afgørende for top 6.