• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Victor Risager

FC Nordsjælland forlænger med assistenttræner

FC Nordsjælland har forlænget assistenttræner Søren Kroghs kontrakt, så han nu er i klubben indtil 2020.

Af Victor Risager

I tre sæsoner har Søren Krogh været assistenttræner hos FC Nordsjælland, og det kommer til at fortsætte i den nærmeste fremtid.

Krogh satte i hvert fald sin underskrift på en treårig kontraktforlængelse torsdag, skriver FC Nordsjælland på deres hjemmeside. Det er hovedpersonen, der nu er at finde i FC Nordsjælland indtil 2020, selvsagt glad for, og han glæder sig til udvikle sig som træner.

- Jeg glæder mig til at bygge videre på min udvikling som træner. Jeg er et perfekt sted i et hus, som besidder utrolig høj faglig viden med dygtige mennesker, som jeg kan lære af. Det er samtidig et sted, hvor vi vægter værdierne højt, og hvor vi forventer mere af vores folk end det, som sker inde på banen, og det gør mig stolt.

- Jeg ser frem til fremtiden med denne klub og dette hold, for der venter nogle virkelig spændende år med dygtige spillere, som kommer op fra vores akademi, siger Krogh ifølge klubbens hjemmeside.

Det glæder også sportschefen, Carsten V. Jensen, at den tidligere angriber, der optrådte for FC Nordsjælland fra 2004 til 2008, fortsætter i klubben.

– Søren er en meget loyal og hårdtarbejdende træner, som har udviklet sig fantastisk. Han kender klubbens værdier og udlever dem selv til fulde. Vi kan vi også roligt sige, at hans daglige arbejde med afslutninger har hjulpet holdet til et meget højt scoringsgennemsnit for sæsonen indtil videre.

-Vi ser frem til at Søren udvikler sig yderligere og samtidig forsætter sit dedikerede arbejde i klubbens tjeneste, og vi føler os sikre på, at vores talentfulde spillere får den bedste træning med Søren, fortæller han.


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer – find dit rejsetilbud her.

Superliga

Mere Superliga

Fokus