• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Martin Davidsen

Optakt: AC Horsens - FC Midtjylland

AC Horsens har ikke fået point i kampe mod FC Midtjylland siden 2012, men kan Bo Henriksens mandskab alligevel levere en ny overraskelse i Superligaen?

Af Martin Davidsen

Kampfakta:
Kampstart: Søndag 11. august kl. 16.00
Spillested: Casa Horsens Arena
Dommer: Michael Tykgaard
På TV: Canal 9
Hashtag: #achfcm #sldk

Holdnyt:
AC Horsens:
Efter en elendig sæsonpremiere mod FC Nordsjælland har Horsens rejst sig, og senest tog man igen en fornem skalp ved at besejre Brøndby på udebane. Nu venter endnu en vanskelig modstander fra sidste sæsons top fire i en ny jætteopgave.

Horsens har haft det meget svært mod FC Midtjylland gennem mange år, og Bo Henriksen skal meget vel have fat i tryllestøv fra ønskeøen, hvis det skal blive til en sejr søndag eftermiddag.

Horsens har stillet med det samme hold to kampe i træk, og det kan meget vel blive de samme 11, der skal forsøge at få point mod FC Midtjylland.

FC Midtjylland:
Trods en spillemæssigt hakkende sæsonstart har FC Midtjylland alligevel fået 12 point ud af 12 mulige i de første fire kampe. Derfor holder midtjyderne trit med FC København i toppen af Superligaen, mens klubben også skal koncentrere sig om europæiske kampe.

Til kampen i Horsens må FC Midtjylland dog undvære Erik Sviatchenko, mens Zsolt Korscmar næppe heller er klar til en startplads, så det bliver et rekonstrueret forsvar, der tager til Horsens søndag eftermiddag. Søren Reese eller Manjrekar James kan få sæsonens første omgang spilletid. Reese er ifølge klubbens hjemmeside udtaget i stedet for Sviatchenko. Den midtjyske trup er desuden bred, og man venter stadig på at se potentialet foldet ud hos flere af klubbens nøglespillere.

Det er efterhånden ikke nogen nyhed, at den tidligere anfører Jakob Poulsen ikke er en del af startopstillingen længere, men så længe Evander scorer mål og FC Midtjylland vinder, bliver der næppe ændret på det.

Til gengæld kan torsdagens europæiske strabadser medføre ændringer. Her leverede ulvene en dårlig præstation og tabte 2-4 på hjemmebane til Rangers FC. Dermed hænger den videre deltaglese i Europa League i en meget tynd tråd.

Karantæne:
AC Horsens: Ingen
FC Midtjylland: Erik Sviatchenko

Bud på startopstillinger:
AC Horsens (4-4-2): Lansing – Nymann, Heltne Nilsen, Kiilerich, Lumb – Prip, Jacobsen, Hansson, Thorsen – Frantsen, Brock-Madsen

FC Midtjylland (3-5-2): Hansen – Scholtz, James, Nicolaisen – Anderson, Onyeka, Sparv, Evander, Andersson – Brumado, Wikheim

Profilen:
Brasilianske Evander har været spændende at følge igennem det seneste år i Superligaen, for midtbanemanden rummer utvivlsomt et stort potentiale. I denne sæson har han fået en nøglerolle på FCM-holdet, og han har allerede kvitteret med tre scoringer i de seneste fire kampe

Vidste du, at…:
AC Horsens har ikke vundet mod FC Midtjylland siden de to holds indbyrdes kamp den 12. maj 2012. Siden da har de to hold spillet 11 kampe med 10 FC Midtjylland-sejre til følge – og det er vel at mærke de seneste ti.

Dom:
Meget få havde forudset, at Horsens ville vinde på Brøndby Stadion, og nu står Bo Henriksen igen i en af sine yndlingssituationer: Som underdog. For FC Midtjylland er klar favorit, og der venter en vanskelig kamp for hjemmeholdet. FC Midtjylland har imidlertid været i kamp i Europa torsdag aften, og det kan påvirke magtforholdet en smule, men det ændret ikke på, at gæsterne bør vinde denne kamp. Det tror vi også, at de gør, så vi byder på 0-2. 

Seneste indbyrdes kampe, form og tabel:

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: OB - AaB

OB har tabt tre kampe i træk og mærker presset i en svær sæson-afslutning, hvor det mandag aften gælder AaB, der ikke har tabt i de seneste tre runder.

Optakt: Brøndby IF - FC Midtjylland

Brøndby var inde i en god periode, men har siden tabt et par kampe i streg. Nu venter så et opgør mod FC Midtjylland, der håber på at kunne trække yderligere fra i toppen af Superligaen.