2018-02-13 15:04
Foto: Jan Christensen/GettyImages

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2017/18. Listen opdateres efter hver spillerunde.

Nu er Superligaen tilbage, og dermed er det også tid til en status på Rundens Hold.

Emiliano Marcondes ligger sikkert i front, og det bliver interessant at se, om han overhovedet kan nå at hentes. I denne runde kom ingen af de nærmeste konkurrenter tættere på.

På holdlisten fører FC Nordsjælland efter et imponerende efterår, men Brøndby IF nærmer sig så småt. Se det her.  

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

Spiller Klub Antal gange Runder
Emiliano Marcondes FC Nordsjælland 10 3. 4. 7. 8. 12. 14. 15. 17. 18. og 19.
Bubacarr Sanneh AC Horsens 5 1. 2. 5. 6. og 10.
Alexander Sørloth FC Midtjylland 5 6. 9. 10. 11. og 13.
Sten Grytebust OB 5 3. 5. 8. 11. og 16.
Besar Halimi Brøndby IF 5 1. 4. 12. 14. og 19.
Karlo Bartolec FC Nordsjælland 5 10. 14. 17. 18. og 19.
Ernest Asante FC Nordsjælland 4 2. 3. 4. og 11.
Benjamin Verbic FC København 4 6. 8. 10. og 13.
Christian "Greko" Jakobsen SønderjyskE 4 2. 6. 7. og 15.
Johan Larsson Brøndby IF 4 7. 11. 12. og 16.
Frederik Tingager OB 4 8. 12. 14. og 17.
Mads "Mini" Pedersen FC Nordsjælland 4 1. 6. 7. og 18.
Jakob Poulsen FC Midtjylland 4 9. 10. 17. og 18.
Vito Hammershøy Hobro IK 4 3. 6.13. og 19.
Pål Alexander Kirkevold Hobro IK 3 6. 7. og 12.
Mathias Jensen FC Nordsjælland 3 1. 4. og 18.
Robert Skov Silkeborg IF 3 5. 17. og 18.
Simon Jakobsen Silkeborg IF 3 3. 9. og 19.
Filip Novak FC Midtjylland 3 11. 13. og 19.
Benedikt Röcker Brøndby IF 3 4. og 15. og 20.
Lasse Vigen Brøndby IF 2 2. og 3.
Jesse Joronen AC Horsens 2 1. og 4.
Godsway Donyoh FC Nordsjælland 2 2. og 5.
Aleksandar Jovanovic AGF 2 2. og 6.
Andre Riel FC Helsingør 2 4. og 7.
Pieros Sotiriou FC København 2 2. og 9.
Jores Okore AaB 2 1. og 9.
Kasper Fisker Brøndby IF 2 3. og 10.
Kenneth Emil Petersen OB 2 4. og 10.
Paul Onuachu FC Midtjylland 2 5. og 10.
Mikkel Rygaard Lyngby BK 2 8. og 11.
Michael Lumb Lyngby BK 2 11. og 12.
Jesper Bøge Hobro IK 2 4. og 13.
Björn Kopplin Hobro IK 2 8. og 13.
Jacob Rinne AaB 2 10. og 13.
Patrick Da Silva FC Nordsjælland 2 12. og 14.
Jonas Thorsen AC Horsens 2 2. og 15.
Jens Martin Gammelby Silkeborg IF 2 9. og 15.
Sebastian Mielitz SønderjyskE 2 12. og 15.
Marc Pedersen SønderjyskE 2 2. og 16.
Teemu Pukki Brøndby IF 2 1. og 16.
Alexander Ludwig AC Horsens 2 11. og 16.
Hany Mukhtar Brøndby IF 2 11. og 16.
Frederik Rønnow Brøndby IF 2 7. og 17.
Nicolai Boilesen FC København 2 10. og 17.
Davit Skhirtladze Silkeborg IF 2 5. og 18.
Paulus Arajuuri Brøndby IF 2 15. og 18.
Jonathan Amon FC Nordsjælland 2 17. og 18.
Quincy Antipas Hobro IK 2 13. og 19.
Ryan Johnson Laursen OB 2 10. og 20.
Tobias Sana AGF 2 11. og 20.
Simon Tibbling Brøndby IF 2 12. og 20.
Troels Kløve SønderjyskE og OB 2 16. og 20.
Marc Dal Hende FC Midtjylland 1 2.
Simon Okosun AC Horsens 1 2.
Ramon Rodrigues SønderjyskE 1 1.
Martin Mikkelsen Hobro IK 1 1.
Kristoffer Larsen Lyngby BK 1 1.
Jan Kliment Brøndby IF 1 1.
Rasmus Nissen FC Midtjylland 1 3.
Mads Justesen Hobro IK 1 3.
Frederik Bay FC Helsingør 1 3.
Mads Aaqust FC Helsingør 1 3.
Svenn Crone Brøndby IF 1 4.
Philip Zinckernagel SønderjyskE 1 4.
Mads Døhr Thychosen AC Horsens 1 5.
Kasper Enghardt Randers FC 1 5.
Mikkel Cramer Silkeborg IF 1 5.
Perry Kitchen Randers FC 1 5.
William Kvist FC København 1 5.
Johnny Thomsen Randers FC 1 6.
Jesper Juelsgård AGF 1 6.
Mustafa Amini AGF 1 6.
Rasmus Minor Hobro IK 1 7.
Victor Nelsson FC Nordsjælland 1 7.
Magnus Kofod Andersen FC Nordsjælland 1 7.
Christian "TK" Køhler FC Helsingør 1 7.
Mads Agesen Randers FC 1 8.
Erik Marxen Randers FC 1 8.
David Boysen Lyngby BK 1 8.
Carlos Zeca FC København 1 8.
Nikola Djurdjic Randers FC 1 8.
Mikkel Andersen Lyngby BK 1 9.
Simon Poulsen SønderjyskE 1 9.
Martin Spelmann AGF 1 9.
Jan Gregus FC København 1 9.
Jakob Ankersen AGF 1 9.
Kasper Junker AGF 1 11.
Oliver Lund Lyngby BK 1 12.
Mathias Greve OB 1 12.
Denis Vavro FC København 1 13.
Rasmus Falk FC København 1 13.
Uros Matic FC København 1 13.
Alex Runarsson FC Nordsjælland 1 14.
Daniel Jørgensen FC Helsingør 1 14.
Joan Simun Edmundsson OB 1 14.
Izunna Uzochuwku OB 1 14.
Adnan Mohammad FC Helsingør 1 14.
Mayron George Lyngby BK 1 14.
Jakob Ahlmann AaB 1 15.
Joni Kauko Randers FC 1 15.
Christian Nørgaard Brøndby IF 1 15.
Nicholas Mortensen FC Helsingør 1 15.
Thomas Kortegaard AC Horsens 1 16.
Niki Zimling SønderjysKE 1 16.
Mustapha Bundu AGF 1 16.
Bashkim Kadrii Randers FC 1 16.
Jakob Blåbjerg AaB 1 17.
Jens Jakob Thomasen OB 1 17.
Andrija Pavlovic FC København 1 17.
Steffen Rasmussen AGF 1 18.
Delphin Tshiembe AC Horsens 1 18.
Mikkel Duelund FC Midtjylland 1 19.
Peter Friis Jensen Silkeborg IF 1 19.
Andreas Poulsen FC Midtjylland 1 19.
Gustav Wikheim FC Midtjylland 1 19.
Anders K. Jacobsen OB 1 20.
Vladimir Rodic Silkeobrg IF 1 20.
Victor Ekani SønderjysKE 1 20.
Pierre Bengtsson FC København 1 20.
Kees Luijckx SønderjyskE 1 20.
Jesper Hansen FC Midtjylland 1 20.

Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:

Klub Antal gange
FC Nordsjælland 35
Brøndby IF 29
FC Midtjylland 20
OB 19
Hobro IK 16
FC København 16
AC Horsens 15
SønderjyskE 15
Silkeborg IF 13
AGF 11
Lyngby Boldklub 9
FC Helsingør 8
Randers FC 8
AaB 6

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO